Jak zrobić pyszną grochówkę z soczewicą?

Pyszną grochówkę z soczewicą jadłam u szwagra na działce w minioną niedzielę. Oczywiście spytałam: jak ją zrobił? Wysłuchałam, a co z tego zapamiętałam postanowiłam zapisać.
Składniki: wywar z golonki, boczek wędzony, groch, włoszczyzna, soczewica, czosnek, ziemniaki, przyprawy: pieprz, sól, ziele angielskie, listek laurowy, duuuużo majeranku.
Jak zrobić pyszną grochówkę z soczewicą?
Wywar z golonki był w domu i trzeba było go zużyć. Nadał zupie nieco poślizgu, bo była to właściwie galareta z gotowania golonek. Szwagier lubi bawić się w kuchni, więc zupę gotował długo i namiętnie, gotując różne składniki oddzielnie w 3 garnkach.
W pierwszym garnku w wodzie ugotował boczek z połową grochu, pieprzem, zielem angielskim i listkiem laurowym. To powinno się moim zdaniem gotować około godziny. Boczek został pokrojony na kawałki i wrzucony do zupy, a groch był całkowicie rozgotowany.
W drugim garnku w połowie wywaru z golonki gotował przez 10 minut soczewicę. Odcedził ją na sicie.W tym samym wywarze przez 20 minut gotował drugą połowę grochu, a następnie odcedził groch na sicie.
W trzecim garnku w połowie wywaru z golonki ugotował pokrojoną drobno włoszczyznę i ziemniaki pokrojone na frytki. To musiało się gotować około pół godziny. Włoszczyzna była normalnie oczyszczona, ale ziemniaki były ze skórką. Spytałam czy to taka moda, czy zwykłe lenistwo, i dowiedziałam się, że pani Gesslerowa w jednym ze swoich programów kulinarnych tak zalecała. Niestety usłyszał to mój syn i powiedział, że już nigdy więcej nie będzie obierał ziemniaków 😉
Kolejnym etapem było umieszczenie wszystkich składników w jednym garnku. Do całości został dodany czosnek pokrojony w plasterki i dużo majeranku.
Solą doprawiamy zupę na koniec – wędzony boczek jest słony i może się okazać, że zupa nie wymaga solenia.
Oddzielne gotowanie soczewicy i części grochu ma sens, bo wtedy te składniki, które wymagają krótszego gotowania zachowują swoją strukturę.
Zupa była naprawdę pyszna. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *