Prażaki – tradycyjne danie na Tłusty Czwartek

Prażaki okraszone słoniną

Prażaki to danie na Tłusty Czwartek.

Dlaczego właściwie je się prażaki? i co to za tradycja?

Rodzina mojej mamy jest z kieleckiego. Tam właśnie wszyscy tę potrawę jadali w Tłusty Czwartek. W tradycji ludowej miała ona zapewniać ochronę przed ukąszeniami komarów latem. Przepis na prażaki dała mi babcia, a właściwie to zapamiętałam jak je robiła. Tłusty czwartek jest raz w roku, ale oczywiście prażaki jadało się częściej szczególnie w biednych rodzinach. Jak byłam mała bardzo lubiłam prażaki i ciągle prosiłam babcię, żeby znowu zrobiła. Teraz moja szczególna, dziecięca miłość do prażaków mi minęła, ale tradycji dochowuję i dalej twierdzę, że są smaczne – pod warunkiem, że nie okrasi się ich zbyt obficie. Dajemy sporo drobnych, mocno wysmażonych skwarków i tylko odrobiną płynnego tłuszczu. Właściwie to wystarczy tyle, ile się samo doda podczas nakładania prażaków maczaną w słoninie łyżką.

Teściowa zna tę potrawę pod nazwą paciara i w tej wersji podaje się ją ze świeżym mlekiem. Paciarę nakładamy na głębokie talerze tak jak prażaki – łyżką umaczaną w tłuszczu i nie krasimy tylko zalewamy mlekiem. Paciara, zalana mlekiem była pożywnym posiłkiem dla biednych rodzin, bardzo popularnym jeszcze 50 lat temu. Naprawdę można zjeść ze smakiem. 😉

Prażaki można stosować jako dodatek do mięsa zamiast ziemniaków, kaszy czy makaronu.

Mąka krupczatka i zytnia razowa zmieszane pół na półZrumieniona mąka na patelniDanie na Tłusty Czwartek – przepis na prażaki?

Szklankę mąki wysypujemy na suchą rozgrzaną patelnię i prażymy mieszając aż nabierze złotego koloru.

Zalewamy to szklanką wrzącej, osolonej do smaku wody.

Zrumieniona mąka w garnkuMąka zaparzona Uwaga! Mąka polana wodą wyfruwa w górę i bardzo się pyli. Dobrze jest przełożyć mąkę do wysokiego garnka przed zalaniem wodą.

Mieszamy mąkę z wodą dokładnie – tak by nie powstały grudki, a gładkie ciasto. Ogrzewamy na płytce pod przykryciem przez około pół godziny.

Słonina drobno pokrojonaSłonina zrumienionaW tym czasie kroimy drobno i smażymy słoninę. Łyżką zamaczaną w słonince kroimy na kawałki masę z mąki i wody, i nakładamy na talerze prażaki. Krasimy słoniną.

Najlepsze są ze świeżo zsiadłym kwaśnym mlekiem, ale z kefirem prawie tak samo dobre. Pyszne, chociaż takie proste…

Jeszcze jedna dość istotna uwaga o gatunku mąki. Do wykonania tej potrawy na Tłusty czwartek mąka musi być dość grubo zmielona – np. krupczatka. Można użyć żytniej razowej – z taką mąką chyba nawet jest najsmaczniejsza.

Można też zmieszać pół na pół mąkę pszenną i żytnią. Właściwie tak chyba lubię najbardziej i, o ile dobrze pamiętam, właśnie tak w Tłusty Czwartek robiła prażaki babcia.

2 myśli nt. „Prażaki – tradycyjne danie na Tłusty Czwartek

  1. Dziekuje za przepis moja babcia takie robila tylko dodawala do tego dania pokruszony bialy ser myslalam ze juz nigdy nie zamakuje tej potrawy bo nie znalam nazwy i skladnikow

    • Z białym serem mogą być nawet dietetyczne, a nie tłuste… Ciekawy sposób podawania prażaków miała babcia… prażaki z serem, ale fakt, można prażaki podawać jako kluski po prostu do dowolnego posiłku.

      Dziękuję za komentarz.
      Pozdrawiam,
      Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *