Placek z rabarbarem to pyszne ciasto z kwaskową nuta na upalny dzień. Kwaskowe od rabarbaru… ale można też do niego użyć inne sezonowe owoce. Ciasto zawsze się udaje – naprawdę proste wykonanie – po prostu po kolei wkładamy składniki i miksujemy, wykładamy na blachę i wtykamy owoce.
Przepis pozyskałam w internecie dobrych 15 lat temu. Oryginał można wyszukać wpisując w wyszukiwarkę “ciasto rabarbarowe Netusi”. Nie byłabym sobą, gdybym czegoś z oryginału nie zmieniła. Staram się nie używać w kuchni tłuszczów utwardzanych (chociaż czasem boję się odbiec od oryginalnego przepisu – tu przykład polewa czekoladowa do makowca) więc zamieniłam margarynę na masło. Właściwie to w przepisach na ciasta najważniejsze są proporcje miedzy tłuszczem i innymi składnikami, a czy to taki tłuszcz czy inny ma już mniejsze znaczenie.
Ale wracając do sedna…
Składniki na placek z rabarbarem – na sporą blachę (forma, której ostatnio używam ma 36cm x23 cm)
- 250 g masła (ekstra 82,5% tłuszczu) – masło musi być miękkie – powinno być wyjęte z lodówki na około 2 godziny przed pieczeniem
- 1 szklanka cukru
- małe opakowanie cukru waniliowego (to jakaś obsesja (?), uzależnienie (?), ale zawsze dodaję do ciasta wanilię, nawet jak i tak będzie stłumiona czekoladą, czy cynamonem, czy jakimkolwiek innym składnikiem)
- 2 jaja
- 3 łyżki wody
- 2 szklanki mąki (używam szklanek o pojemności 250 ml)
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 0,5 kg rabarbaru – 4 spore łodygi (zasadniczo po obraniu i pokrojeniu mają nam wypełnić formę dość gęsto ułożone)
- odrobina masła i bułki tartej do wysmarowania i wysypania formy
- odrobina cukru pudru do posypania ciasta
Przygotowanie ciasta zaczynamy od przygotowania formy do pieczenia.
Dokładnie smarujemy masłem wnętrze foremki, w której będziemy piekli ciasto.
Następnie nasypujemy do formy odrobinę bułki tartej i przechylając formę lekko na boki oblepiamy całą powierzchnię wnętrza formy bułką tartą.
Przechodzimy do przygotowania rabarbaru. Rabarbar obieramy ze skórki. Tutaj wystarczy zaczepić lekko na końcu i pociągnąć i skórka schodzi na właściwie na całej długości. Trzeba to zrobić, bo skórka jest bardziej włóknista niż miąższ łodygi rabarbaru.
I dopiero teraz możemy zabrać się za przygotowanie ciasta na placek z rabarbarem.
Składniki placka z rabarbarem wkładamy po kolei do misy miksera.
Zaczynamy od masła – miksujemy na gładka masę. Jeśli masło jest rzeczywiście miękkie to wystarczy dosłownie 10 sekund. Dodajemy cukry (cukier i cukier waniliowy). Po minucie dodajemy jajka – całe, ale bez skorupki ;-). Dolewamy odrobinę wody. Wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Kolejna minuta powinna wystarczyć na połączenie składników.
Ciasto przekładamy do wysmarowanej wcześniej masłem i wysypanej bułką tartą formy.
Na wierzchu układamy kawałki rabarbaru lekko je wgniatając.
Placek do pieczenia wkładamy do rozgrzanego wcześniej do 190 stopni piekarnika.
Pieczemy około 40 minut. Ciasto musi być z wierzchu rumiane, a wykałaczka wbita w ciasto, pomiędzy kawałkami rabarbaru, po wyjęciu powinna być sucha.
Jeszcze gorące ciasto posypujemy po wierzchu cukrem pudrem. Dosłownie 2 czubate łyżeczki wysypujemy na małe sitko i delikatnie mieszając w situ łyżeczką posypujemy ciasto.
Jeśli ciasto z rabarbarem nie zostanie “wyżarte” jeszcze gorące, prosto z formy, przez jakieś kuchenne potwory… 😉
…to delektujemy się nim w wiosenne lub letnie popołudnie na tarasie pachnącym ziołami popijając aromatyczną kawę, herbatę… kompot owocowy lub domową lemoniadę, lemoniadę cytrynowo miętową…