Kasza jaglana – jak ugotować?

Kasza jaglana podana do dorsza z surówka z kiszonej kapustyKasza jaglana – moje pierwsze spotkanie nie było ciekawe – wyszła gorzka – nie nadawała się do jedzenia. Co się robi w takiej sytuacji? Telefon do mamy! 😉 albo czytamy dalej ten artykuł…

Nie zrażamy się porażką – wszak kasza jaglana to doskonały dodatek do obiadu. Pasuje do gulaszu, doskonale smakuje okraszona masłem. Na zdjęciu obok kasza jaglana występuje w towarzystwie smażonej na maśle polędwicy z dorsza oraz sałatki z kiszonej kapusty. Wiem – wszystko blade, źle się prezentuje na zdjęciu, ale pyszne było.

Kasza jaglanaGotowanie kaszy jaglanej jest nieco bardziej skomplikowane niż kaszy jęczmiennej. konieczny jest dodatkowy zabieg – sparzenie ziaren. Kaszę wysypujemy na miskę, zalewamy wrzątkiem, mieszamy i odcedzamy przez sito.

Dalej postępujemy podobnie jak przy gotowaniu ryżu i innych kasz.

Na 4 osoby potrzebna jest 1 szklanka kaszy jaglanej.

Ok, jak nasi domownicy się odchudzają, lub nie są wybitnymi smakoszami kaszy, lub po prostu gotujemy pierwszy raz w życiu na próbę, to wystarczy 1/2 szklanki. 😉

Ugotowana kasza jaglanaPo sparzeniu kaszę jaglaną przesypujemy / przekładamy do garnka z lekko osoloną wrzącą wodą. Wody powinno być dokładnie 2 razy więcej niż kaszy, czyli jak przygotowaliśmy sobie szklankę kaszy to w garnku mamy 2 szklanki wody. Dodajemy 2 dkg masła na szklankę kaszy jaglanej. Gorąca kasza wsadzona do wrzątku powinna praktycznie od razu się zagotować. Zmniejszamy grzanie tak by kasza tylko delikatnie pyrkotała. Mieszamy. Przykrywamy pokrywką. Po 20 minutach kasza jest gotowa. Kasza jaglana dość długo utrzymuje ciepło. Odstawiona na bok jeszcze po pół godzinie jest idealna do podania do stołu.

Kasza jaglana czy – można ją ugotować w kuchence mikrofalowej?

Jeśli tylko mamy w domu szklane naczynie z pokrywką przystosowane do gotowania kuchence mikrofalowej o dużo większej pojemności niż porcja kaszy, którą chcemy ugotować, to możemy. Kasza jaglana i kuchenka mikrofalowa stanowią udany duet. Naczynie musi być duże, żeby podczas gotowania kasza nie wyszła nam z garnka. Wprawdzie kasza jaglana pieni się mniej niż inne kasze podczas gotowania, ale w kuchni ostrożności nigdy za wiele – komu chce się myć kuchenkę mikrofalową na własną prośbę? Procedura jest podobna jak w czasie gotowania na kuchence. Kasza musi zostać przed gotowaniem sparzona. Kaszę po odcedzeniu przekładamy  do szklanego naczynia dodajemy około 2 dkg masła i pół łyżeczki soli (na szklankę kaszy). Zalewamy dwiema szklankami wrzącej wody. Mieszamy. Kasza jaglana z wodą nie powinna zajmować więcej niż 1/3 objętości garnka. Przykrywamy garnek i wkładamy do kuchenki mikrofalowej. Włączamy na maksymalne grzanie 900 W do czasu zagotowania i momentalnie zmniejszamy grzanie do 360 W i z tą mocą gotujemy jeszcze przez 20 minut. Pozostawiamy jeszcze na 5 minut w mikrofalówce, żeby doszła.

Czy można kaszę jaglaną gotować z kocowaniem?

Oczywiście można. Metoda zawsze się przydaje jak chcemy rozłożyć sobie gotowanie na etapy. Możemy mieć gotową do podania, gorącą kaszę nawet po  kilku godzinach od momentu, w którym mamy czas zająć się jej gotowaniem. Gotowanie rozpoczynamy normalnie na kuchence. Bezpośrednio po zagotowaniu garnek zawijamy w koc. Koc powinien być wełniany, bo z tworzywa może się stopić. Garnek odstawiamy w bezpieczne miejsce. Trzeba też uważać, żeby nie wylać podczas zawijania w koc gorącej wody z garnka tudzież, żeby mam się go tego garnek nie dobrały dzieci lub zwierzęta domowe – oparzenie to nie jest dobry pomysł. Po 3-4-5 godzinach wyjmujemy gorącą kaszę gotową do podania/spożycia.

Jak podać kaszę jaglaną?

Przed podaniem kaszę delikatnie mieszamy – ślicznie się wtedy rozpada na poszczególne ziarenka.

Smacznego!

2 myśli nt. „Kasza jaglana – jak ugotować?

  1. Dziękuję za praktyczne porady związane z kaszą jaglaną. Jedno tylko zastrzeżenie: jaki sens gotować wspaniałą dla zdrowia kaszę w mikrofali, która zabije wszystkie jej wartości? Pozdrawiam.

    • W mikrofali gotujemy, jak
      – nie mamy żadnego innego urządzenia do gotowania, bo tak się jakoś stało,
      – na palnikach kuchenki gotujemy akurat coś innego,
      – chcemy mieć pewność, że nam się nie przypali – kasza jaglana na kuchence gazowej podobno lubi (nie mam w zakresie przypalania potraw dużego doświadczenia – chociaż czasami mi też się zdarza, ale kaszy jaglanej jeszcze nie udało mi się przypalić 😉 ),
      – nie interesuje nas zdrowa żywność tylko smaczna żywność.
      Zasadniczo dobrze jest wiedzieć, że jest taka alternatywa.
      Pozdrawiam
      Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *