Nigiri sushi to porcja ryżu uformowana na kształt owalny, posmarowana chrzanem wasabi, i przykryta plastrem surowej ryby. W naszych sklepach najłatwiej dostępny jest łosoś i tuńczyk. W specjalistycznych sklepach możemy kupić pokrojoną mrożoną rybę do nigiri i wtedy ewentualnie robić nigiri z innymi gatunkami ryb. Na rynku dostępne są także mrożone krewetki gotowe do przygotowania nigiri.
Jak się robi sushi nigiri?
Z części ryżu ugotowanego do sushi lepimy kulki ryżu. Właściwie to powinny mieć kształt owalny. Nie mogą być za duże – muszą nam się zmieścić na raz do buzi.
Jak lepić takie porcje ryżu do nigiri? Potrzebujemy miseczkę z letnią wodą. Moczymy dłonie w wodzie i bierzemy trochę ryżu. Staramy się nadać porcji ryżu odpowiedni kształt. Moczenie dłoni w wodzi daje nam to, ze ryż nie lepi nam się do dłoni. Jak zwykle przy robieniu sushi – praktyka czyni mistrza. 😉
Każdą porcję ryżu smarujemy delikatnie po środku chrzanem wasabi i nakładamy plasterek ryby lub krewetkę. Ryba powinna być pokrojona w cienie plastry – około 2-3 mm grubości w kształcie równoległoboku.
Jak jeść nigiri?
Sushi nigiri zamaczamy w sosie sojowym i jemy ze smakiem. 😉
Świetny przepis, taka mała porada, do wody w której maczamy ręce, możemy dodać łyżeczkę octu ryżowego. Lepienie nigiri będzie wtedy dużo łatwiejsze.
Muszę sprawdzić, ten ocet. Czy to faktycznie coś zmieni?
Czy ryż mniej się lepi wtedy do rąk, a bardziej do siebie?
A może nigiri robi się wtedy samo 😉
A sushi to nie powinno się ze świeżej ryby robić, czy mi się tylko tak zdaje…?
Bardzo dziękuję za komentarz. Sushi można nawet bez ryby robić 😉 O rybie mrożonej pisałam w kontekście ryb, których moim zdaniem nie da się kupić jeszcze w tym kraju w sklepach na tyle świeżych, żebym potrafiła je zjeść na surowo. Łososia na pewno da się kupić świeżego i tę rybę szczególnie polecam. Z tuńczykiem już jest gorzej…