Maki z paluszkami krabowymi surimi i omletem tamago robimy dla urozmaicenia przyjęcia z sushi lub jak mamy nieprzepartą ochotę na sushi tylko akurat łososia nie mamy…
Sushi jest dietetyczne i doskonałe na poprawę humoru. 😉 Sushi jest doskonała rodzinną zabawą w kuchni. Jest naprawdę wiele powodów dla których robimy maki z surimi.
Jak zrobić maki z surimi na kolację dla 3-4 osób?
Składniki:
- 6 arkuszy glonów nori
- 25dkg ryżu do sushi, 45 ml octu ryżowego, 15g cukru i 5g soli
- 4 jajka, 1 łyżeczka oleju
- 18 paluszków surimi
- 1 serek philadelfia
- 1 mała główka sałaty karbowanej
- 1 dojrzałe awokado
- 1 por
- 10 dkg marynowanego imbiru
- chrzan wasabi w tubce lub proszku do rozrobienia
- sos sojowy do sushi – Kikkoman lub Yamasa
Zaczynamy od przygotowania ryżu do sushi.
W czasie moczenia o gotowania ryżu przygotowujemy pozostałe składniki.
Zaczynamy od przygotowania omleta tamago. Zajmie to nam 5 minut, ale omlet musi sobie na boku leżeć przygnieciony jakąś godzinę.
Jeśli kupimy surimi w zalewie, to jest gotowe do użycia – wystarczy osączyć. Jeśli mamy mrożone surimi to rozmrażamy. Koniecznie pamiętamy o obraniu paluszków surimi z folii!
Myjemy i osuszamy liście sałaty. Kroimy awokado w plastry około 1/2 cm grubości. Białą część pora kroimy w piórka wzdłuż łodygi.
Doprawiamy ryż osłodzonym i osolonym octem ryżowym i zabieramy się za zwijanie maków.
Na matkę bambusową nakładamy ryż (pozostawiamy wolny 3cm brzeg z jednej strony), surimi (mi zawsze wchodzą 3, ale jak są dłuższe to może wystarczą 2), pasek omleta tamago, awokado, pora i sałatę. Surimi smarujemy delikatnie wasabi. Do całości dodajemy serek philadelfia. Opakowanie serka to akurat ilość do 6 maki. Dla wygody nakładania możemy użyć szprycy do tortu, żeby akurat pasek sera nam się wycisnął, jeśli oczywiście wolimy myć szprycę… 😉 Zawijamy maki dokładnie dociskając matką bambusową. Brzeg glona nori zwilżamy wodą – robi się wtedy klejący i zawijamy do końca maka. Odkładamy na bok. Zwijamy kolejne 5 maki. Rolki kroimy na kawałki. Ponieważ nasze maki są grube – mają dużo składników w środku, to kroimy je na cienkie kawałki około 1,5-2 cm grubości.
Maki podajemy z wasabi, sosem sojowym i imbirem marynowanym do dowolnego stosowania. 😉
Smacznego!