Risotto z pomidorami to pyszny jarski obiad. Jest idealny na letni dzień i na dodatek możemy taki posiłek przygotować w niecałe 1/2 godziny. Genialny obiad do szybkiego przygotowania dla gospodyni, która wraca do domu zmęczona po pracy. Lipiec, sierpień i wrzesień to miesiące, w których pomidory są bardzo tanie, więc i ekonomicznie dobrze na tym wyjdziemy.
Jak przygotować risotto z pomidorami?
Składniki (na obiad dla 4 osób):
- 30 dkg ryżu do risotto
- 60 ml oliwy z oliwek extra vergine
- jedna mała cebula, lub pół dużej
- malutki kawałek selera – nie więcej niż 5 dkg
- 3/4 litra rosołu
- 2dkg masła
- 80 dkg dojrzałych pomidorów
- sól (jeśli rosół nie był wystarczająco słony i trzeba potrawę dosolić do smaku)
- oregano, najlepiej garść młodych listków zerwanych w ogrodzie
- bazylia – młode listki do ozdobienia potrawy i do smaku oczywiście
Zaczynamy od obrania i drobnego posiekania cebuli. Selera kroimy w drobną kostkę 2 x 2 mm lub ucieramy na tarce jarzynowej. Do patelni wlewamy 3 łyżki (45 ml) oliwy i po rozgrzaniu wsypujemy cebulę i seler. Dusimy przez około 10 minut na wolnym ogniu od czasu do czasu mieszając. Cebula ma się tylko zeszklić a nie przyrumienić.
Ryż kilkukrotnie płuczemy aż wylewana woda będzie czysta. Osączony ryż wsypujemy do patelni i smażymy mieszając aż wchłonie całą oliwę z cebuli. Do ryżu dolewamy chochelką gorący rosół. Dokładnie mieszamy. Jak jedna łyżka wazowa rosołu się wchłonie. Dolewamy następną. Mieszamy prawie cały czas. Proces wlewania rosołu do ryżu w sumie trwa około 15 minut. Zestawiamy ryż z kuchenki. Dodajemy masło dokładnie mieszamy. Przykrywamy o odstawiamy na 5 minut pod przykryciem.
I mamy 5 minut na przygotowanie pomidorów. Pomidory zalewamy wrzątkiem na około 15 sekund. Po sparzeniu bardzo lekko schodzi z pomidorów skórka. Obieramy je ze skórki o dowolnie kroimy na kawałki. wyrzucamy włókniste kawałki od strony ogonka. Pomidory wrzucamy do rondla na rozgrzaną resztkę oliwy i doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy oregano, mieszamy i sos jest gotowy.
Jak podajemy risotto z pomidorami?
Risotto z pomidorami możemy podać na dwa sposoby. Możemy wyłożyć ryż na talerz, polać sosem i ozdobić listkami bazylii. Mi jednak znacznie bardziej smakuje jak cały sos doda się do patelni z ryżem i wymiesza i taką gotową potrawę nakłada się na talerze. Na wierzchu układamy listki młodej bazylii.
Mniam!
I jeszcze drobna uwaga na temat rosołu do risotto. Możemy użyć wywaru z włoszczyzny lub rosołu z kurczaka. Ostatnio jednak odkryłam, że bulionetki knorra tak właściwie to są jadalne i z braku rosołu można użyć takiej bulionetki i nie zepsuje nam to potrawy w przeciwieństwie do kostek rosołowych. Osobiście jednak polecam po prostu przy gotowaniu rosołu ugotować go więcej i odlewać przy każdej takiej okazji trochę do plastikowego pojemnika, a następnie zamrozić. Zawsze staram się mieć taki rosół zamrożony w zamrażarce. Duża ilość intensywnego rosołu pozostaje z gotowania mięsa na pasztet. Rosół zamrażam, a z mięsa robię pasztet.