Najlepsza zupa pomidorowa to ta, którą od początku specjalnie gotujemy. Oczywiście można wykorzystać do zrobienia tej zupy resztkę rosołu z dnia poprzedniego, lub po prostu zamrożony rosół, ale najlepsza jest ugotowana na kościach od schabu. Można też wykorzystać kości wykrojone z boczku przed pieczeniem. Potrzebne nam są kości wieprzowe z odrobiną mięsa na nich.
Przepis na najlepszą zupę pomidorową – taką, jak robiła moja babcia
Zawsze gotuję taką zupę na dwa dni czyli mniej więcej 8 porcji.
Do garnka wlewam około 1,5 litra wody. Do zimniej wody wkładam kości wieprzowe najlepiej od schabu z całym mięsem, które nie zostało wykrojone na kotlety (na długość tak około 12 cm). Dokładam kilka ziaren pieprzu, ziele angielskie, listek laurowy i solę do smaku. Gotuję około godziny. Dodaję 25 dkg włoszczyzny krojonej w słupki i gotuję jeszcze dwadzieścia minut. Wyjmuję kości. Obieram dokładnie mięso z kości i wkładam z powrotem do zupy. Dokładam koncentrat pomidorowy z puszki. W komunistycznych czasach używało się wyłącznie takiego koncentratu. Nadaje on zupie charakterystyczny smak. Oczywiście można wlać przecier pomidorowy z kartonu, ale efekt będzie inny. Zupę zabielam śmietaną. 150 ml śmietany mieszam dokładnie z łyżeczką mąki. Do śmietany dodaję łyżkami zupę i mieszam, żeby ją rozgrzać i żeby nie zwarzyła po wlaniu jej do zupy. Wlewam zupę do śmietany. Całość zagotowuję.
Jak podać zupę pomidorową?
Zupę podaję z ryżem lub makaronem posypaną drobno pokrojoną zieloną pietruszką.
Smacznego!
Ja robię zupełnie inaczej, ale Twoja zupa budzi we mnie wspomnienia z dzieciństwa (lata 70.-te, kiedy jeszcze były kości wieprzowe). Mama taką robiła, zabielała i jeszcze makaron, normalnie łycha stawała i właśnie ten smak z koncentratu w pancernych puszeczkach.
Teraz bardziej smakuje mi moja, ale wspomnień czar też jest miły…
Chyba będę musiała wstawić przepis na zupę ze świeżych pomidorów… szczególnie teraz jak pomidory można kupić poniżej złotówki za kilogram. Sezon na pomidory to mój ulubiony czas w roku…
A kości wieprzowe można kupić bez problemu. Kupujemy schab z kością – naprawdę bywa w sklepach. Robimy pyszne kotlety schabowe, a na kościach gotujemy pomidorową.
BTW – jak robisz pomidorową?
Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam
Asia
Dziękuję za przepis 😉 wyszła pyszna ! A robiłam ją pierwszy raz, bo generalnie nie przepadam za zupami. Raczej wolę próbować rozmaitych przepisów jeśli chodzi o dania mięsnę i inne różności. Ale z tej jestem bardzo zadowolona 🙂 Pozdrawiam.
Pati.
Bardzo dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zupa smakowała. Pozdrawiam
Asia
fajny przepis tylko ja troszkę zmieniłam
Najpierw włożyłam kości schabowe i gotowałam godzinę (zebrałam szumowinę) dodałam pieprz w ziarnach , liście laurowe , ziele angielskie ale sól troszkę później. Potem jak pani/pan dodałam warzywa (marchew , pietruszkę , por i seler ) gotowałam 20 minut . Nie wyjmowałam mięsa zostało w kostkach,dodałam koncentrat w słoiczku ”pudliszki” 90g . Wyłączyłam zupę. Następnie wzięłam garnuszek dałam 1 łyżeczkę mąki tortowej trochę wody i rozmieszałam żeby nie było grudek następnie dałam śmietanę 18% 200ml(mała) i jedną chochelkę zupy wymieszałam wlałam do zupy i gotowe 🙂 Nie zważyła mi się a robiłam pierwszy raz sama zupę lat 16 🙂
Bardzo dziękuję za komentarz. Cieszę się że zupa się udała.
Dodanie najpierw odrobiny wody do mąki jest genialnym patentem na to, by mąka łatwo i bez grudek rozprowadziła się w śmietanie. Śmieszne, że wiem o tym, a i tak dodaję mąkę do śmietany i mieszam i mieszam. 😉
Natomiast moim zdaniem bardzo ważne jest zagotowanie zupy, jeśli dodaje się mąkę lub jeśli zostaje nam reszta zupy na drugi dzień. W pierwszym przypadku zupa może mieć posmak surowej mąki, a w drugim może się skwasić.
Pozdrawiam
Asia