Pasztet domowy zawsze jest pyszny, chociaż w zależności od dobranych przypraw, gatunku użytego mięsa (wołowina, kura, kurczak, cielęcina, indyk) lub po prostu proporcji gotowanego mięsa z rosołu do innych składników przybiera różne smaki. Zrobienie pasztetu zawsze jednak rozwiązuje problem: “Co zrobić z mięsa z rosołu?” Możemy też do pasztetu wykorzystać mięso z innych wywarów do zup. Na dodatek nie musimy chcieć go zjeść od razu – pasztet doskonale się mrozi. Możemy też zamrażać małe porcje ugotowanego mięsa i pasztet robić, jak nazbieramy wystarczająco dużo mięsa.
Jak zrobić pasztet domowy?
Składniki:
- mięso (około 1 kg) i włoszczyzna z rosołu
- 25 dkg wątróbki drobiowej
- 25 dkg podgardla wieprzowego (uwaga!: nie zastępujemy podgardla boczkiem, ani innym tłuszczem, bo chodzi o substancje kleiste z podgardla, a nie tłuszcz)
- 2 jajka
- 2 cebule
- 3 czubate łyżki bułki tartej
- 1 łyżka mąki
- przyprawy (gałka muszkatołowa, imbir, pieprz, sól, ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec, papryka, ewentualnie rozmaryn, zielony pieprz, majeranek, koncentrat pomidorowy)
- smalec do usmażenia wątróbki i wysmarowania formy do pieczenia
- bułka tarta do wysypania formy
Przepis na pasztet domowy:
Podgardle gotujemy w maleńkiej ilości wody – tylko tyle, żeby było przykryte na początek i nie przypaliło się na koniec. Do gotowania dodajemy 1 owoc jałowca, 1 ziarenko ziela angielskiego i 1 listek laurowy. Podgardle gotujemy około godziny. Zostawiamy do ostygnięcia.
Wątróbkę smażymy z cebulą. Na niewielkiej ilość smalcu (2 łyżki) smażymy cebulę na jasnozłoty kolor. Wkładamy oprószoną mąką wątróbkę i smażymy na dwie strony po około 2 minuty, przykrywamy pokrywką i pozostawiamy do wystygnięcia. Wątróbka bardzo lubi pryskać w czasie smażenia, dlatego ważne jest, żeby po opłukaniu i oczyszczeniu dokładnie osuszyć ją używając papierowych ręczniczków.
Mięso, wątróbkę i podgardle mielimy 2-3 krotnie przez maszynkę do mielenia mięsa. Dodajemy jaja, bułkę tartą i wyrabiamy ręką. Jeśli masa na pasztet wydaje nam się za gęsta. Możemy dodać nawet całą wodę z gotowania podgardla – oczywiście dodajemy po trochu. Masę przyprawiamy do smaku gałką muszkatołową, pieprzem, solą, papryką i imbirem.
Jeśli chcemy nadać naszemu pasztetowi jakiś zdecydowany smak możemy dodać zamiennie: łyżkę majeranku, lub łyżeczkę rozmarynu, lub 2 łyżki zielonego pieprzu w ziarenkach (może być marynowany) lub małą puszkę koncentratu pomidorowego. Przyprawy musimy dokładnie i równomiernie rozprowadzić w masie na pasztet. Najprościej i najskuteczniej jest po prostu ręką wyrobić masę tak, jak wyrabia się ciasto drożdżowe lub ciasto na chleb do pieczenia.
Masę na pasztet wykładamy do formy wysmarowanej smalcem i wysypanej bułką tartą. pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez około godzinę.
Jak przechować pasztet?
Pasztet doskonale się mrozi. Upieczony o ostudzony pasztet wkładamy do woreczka do zamrażania i wkładamy do zamrażarki. Po rozmrożeniu (trzeba pasztet przełożyć do lodówki i dać mu samemu się odmrozić) jest taki sam pyszny jak świeżo upieczony.
Smacznego!
Miła Asiu-w odniesieniu do mojego poprzedniego wpisu – napisałam, że prawie tak dobry (Twój przepis), jak mojego śp Taty… Ciągle drążyłam, co to “to prawie” i udało mi się CHYBA (:-) dotrzeć do tajemnicy… rozmawiając z Jego już 90-letnią siostrą… Może to to,a może trzeba szukać dalej… Otóż do smażonej z cebulką wątróbki dodać zszatkowane dobre polskie (!) kwaskowate jabłuszko ! Proponuję spróbować, ja właśnie to prychcę i dam znać, czy to coś dało… 🙂
Ale to jabłko to chyba do wątróbki do jedzenia, a nie do pasztetu… Znaczy pasztetowi źle nie zrobi ale dużego wpływu na smak to chyba nie będzie 😉
najlepszy przepis w odpowiedzi na hasło “mięso i warzywa z rosołu”, “prawie” 🙂 tak dobry, jak mojego Taty (nie zdążyłam Go zapytać…). Polecam !!!!!
Bardzo mi miło. Dziękuję za taką dobrą ocenę mojego przepisu na pasztet domowy, tudzież przepisu na gospodarne wykorzystywanie wszystkich produktów spożywczych.
Pozdrawiam
Asia
kilogram m miesa, o ktorym Pani pisze mielimy surowe czy po uprzednim ugotowaniu?
Oczywiście piszę o ugotowanym mięsie. Mięso z rosołu czyli ugotowane. 😉 Takie ugotowane mięso mielimy.
Pasztet ogólnie robi się właśnie z gotowanego mięsa. Z surowego mielonego mięsa robi się na przykład pieczeń rzymską.
Bardzo dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam
Joanna