Jak zrobić pączki z różą?

półmisek z pączkamiW roku są trzy prawdziwe okazje, żeby zrobić pączki: tłusty czwartek, ostatnia sobota karnawału i ostatki. U mnie w domu nie smażyło się pączków. Nie było takiej tradycji. Zawsze były tylko faworki. Pomyślałam sobie: dlaczego nie pączki i już od 11 lat są pączki. Szukałam w sieci jakiegoś zgodnego z intuicją przepisu. Znalazłam taki na jednej z pierwszych stron z przepisami w polskim internecie Dania i Danka, ale ciasto wyszło mi za rzadkie. Trochę je poprawiłam, żeby konsystencja była Ok. Czysta wygoda i oszczędność czasu kazała mi nie wykrawać kółek z ciasta tylko prostokąty i zlepiać ciasto po nałożeniu farszu jak na pierogi. Wychodziły mi prostokątne pączki stąd moja nazwa “poduszeczki z różą”. Oczywiście w tym roku też będę smażyła pączki-poduszeczki.

Jak zrobić pączki/poduszeczki z różą?
Składniki:

  • 30 dkg mąki (np. szymanowskiej)
  • 3 żółtka
  • 4 łyżki cukru
  • 5 dkg masła
  • 3 dkg drożdży
  • 1 szklanka mleka
  • 1 łyżka spirytusu
  • 1/2 łyżeczki soli
  • skórka z cytryny
  • konfitura z róży- cały słoiczek
  • cukier puder do posypania najlepiej waniliowy – 2 torebki
  • 60 dkg smalcu do smażenia
  • dodatkowo: papierowe ręczniczki do osączania pączków z tłuszczu, wałek, stolnica, mikser z misą, tarka…

Drożdże rozcieram z łyżką cukru, mieszam i odstawiam na chwilę do wyrośnięcia. Masło roztapiam w mikrofalówce. Wstawiam na chwilkę na małej mocy. Wystarczy, że zrobi się miękkie. Żółtka wbijam do misy miksera i wsypuje pozostały cukier. Używam pałki do wyrabiania ciasta drożdżowego –takie świderki. Włączam. Do misy miksera dodaję dalej po kolei wyrośnięte drożdże, mleko, przesianą na sicie mąkę, alkohol, startą skórkę z cytryny(wystarczy 5 lekkich przeciągnięć tarki drobnej jarzynowej po cytrynie), sól, roztopione masło. Ciasto wyrabiam się około 10 minut. Kilka razy specjalną łopatka od miksera zbieram gorzej wyrobione ciasto z brzegów misy i przekładałam je na środek. Ciasto jest dość rzadkie ma konsystencję bardzo gęstej śmietany! Misę miksera przekładam do piekarnika włączonego na termoobieg na 35 stopni Celsjusza na około pół godziny do wyrośnięcia. (Jeśli piekarnik nie ma takiej funkcji to wystarczy przykryć misę ściereczka i odstawić w ciepłe miejsce np. postawić na taborecie blisko kaloryfera.)  Ciasto mniej więcej podwaja swoją objętość.
Wyrośnięte wykładam porcjami (mniej więcej ¼ objętości) na stolnicę mocno posypaną mąką. Wierzch takiej porcji również posypuję mąką. Inaczej nie dałoby się rozwałkować. Wałkuję na grubość około 3-4 mm. Kroję na prostokąty około 16 sztuk z porcji. Na każdy kawałek nakładam łyżeczkę róży, składam na pół i lekko zlepiam brzegi. Pączki układam na bawełnianej ściereczce oraz na koniec na stolnicy posypanej mąką. W czasie, w którym lepię ostatnie, te pierwsze wyrastają i nadają się już do smażenia.
Smalec rozgrzewam bardzo mocno. Zawsze robię test. Wrzucam odrobinę ciasta. Jeśli natychmiast wypływa, to smalec ma właściwą temperaturę. Wyrośnięte pączki delikatnie wkładam do tłuszczu – nie wolno wrzucać, bo to chlapie i można się oparzyć. Gdy pączki się zrumienią przewracam na drugą stronę i dosmażam. Pączki wyjmuję łyżką cedzakową na talerz wyłożony papierowym ręczniczkiem żeby osączyć z tłuszczu, następnie przekładam na półmisek i posypuję cukrem pudrem. Cukier puder trzeba wysypać na sitko, posypywać przez sitko delikatnie potrząsając, ewentualnie przecierając cukier łyżeczką. Jednocześnie smażę po 7 pączków – one bardzo rosną w czasie smażenia, a po wyrośnięciu dalej muszą się mieścić w rondlu/patelni.

Pączki moim zdaniem najlepiej smażyć malutkie – takie na dwa gryzy – jest wtedy pewność, że się dosmażą zanim się przypalą i na dodatek łatwo je zjeść, a dzieci kochają malutkie pączki… Moje poduszeczki po usmażeniu mają wielkość ¼ cukiernianego paczka.

Ile czasu zajmuje zrobienie pączków?

W sumie 12 minut przy mikserze, pół godziny oczekiwania, 20 minut lepienia i 20minut smażenia.

Czy warto robić pączki w domu oceńcie sami. Moim zdaniem warto. Przede wszystkim dlatego, że takich się nie kupi…

Żeby łatwiej Ci było podjąć decyzję – “tak zabieram się za smażenie pączków z różą” zobacz fotoreportaż – Jak zrobić pączki z różą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *