Kotleciki z polędwicy wieprzowej to wersja kotletów schabowych, którą bardzo lubią dzieci. Są malutkie i dzięki temu małemu dziecku można dać cały kotlet, a jednocześnie nie będzie to zbyt duża porcja. Z drugiej strony jest to najbardziej wykwintna w smaku wersja kotletów schabowych. Polędwiczka wieprzowa to najmiększy i najdelikatniejszy kawałek mięsa wieprzowego. Naprawdę warto się pobawić w panierowanie malutkich kotlecików.
Jak zrobić kotlety z polędwicy wieprzowej?
Składniki na 4 osoby:
- jedna polędwiczka wieprzowa – około 40 dkg
- 5 dkg smalcu
- 2 jajka
- 4 czubate łyżki bułki tartej
- 1 czubata łyżka mąki
Składniki panierki w powyższych ilościach powinny akurat wystarczyć. Oczywiście jak nam coś zostanie to: do jajka dodajemy bułkę tartą – dokładnie mieszamy, jeśli ciasto jest za rzadkie dodajemy odrobinę mąki i robimy z tego placuszek.
Ale wróćmy do meritum 😉 Zaczynamy od umycia mięsa w zimnej wodzie. Następnie polędwiczkę osuszamy w papierowy ręczniczek.
Układamy na desce do krojenia i kroimy w poprzek włókien na plastry grubości 1,5 -2 cm. Kotleciki bardzo delikatnie rozbijamy – właściwie tylko, żeby je rozpłaszczyć i rozciągnąć, a nie żeby zmiękczyć.
Przygotowujemy panierkę. Szykujemy 2 talerze płaskie i jeden głęboki. Na płaskie talerze wysypujemy na jeden mąkę, a na drugi bułkę tartą.
Na głęboki talerz wybijamy jajka. Bardzo ważne jest, żeby jajka były bardzo świeże. Naprawdę świeże jajko nie rozpływa się po talerzu. Białko jest zwarte, a żółtko po prostu stoi po środku.
Jajka roztrzepujemy delikatnie widelcem. Jak tylko żółtko z białkiem się połączy przestajemy mieszać. Od mieszania jako zaczyna się robić coraz bardziej wodniste, a my chcemy mieć je jeszcze gęste, żeby oblepiało kotlety grubą warstwą.
Zaczynamy panierować kotleciki. Mięso obtaczamy najpierw w mące, potem z jajku, a na końcu w bułce tartej. Robimy to dokładnie tak samo jak przy panierowaniu kotletów schabowych. Różnica pojawia się przy smażeniu.
Kotlety z polędwicy wieprzowej smaży się o wiele krócej niż kolety schabowe. Na patelnie rozgrzewamy smalec. Na rozgrzany tłuszcz wkładamy kotlety. Po dwóch minutach powinny być przyrumienione i usmażone z jednej strony. Przewracamy kotlety na drugą stronę. Smażymy kolejne 2 minuty. W tym czasie kotlety powinny już być dosmażone.
Jak podać kotlety z polędwiczki wieprzowej?
Dla dzieci najlepsza wersja to z ziemniakami i z sałatą ze śmietaną i cukrem. Dla dorosłych do kotletów z polędwicy wieprzowej też polecam z sałatę. Do tak delikatnej wersji schabowego kotleta nie pasuje tradycyjna duszona kapusta kiszona. Jednak młodą kapustkę na wiosnę jak najbardziej polecam…
Smacznego!
Polędwiczka wolowa to nie polędwiczka wieprzowa… Tą drugą można i wręcz lepiej przyprawiać przed smazeniem. Jeżeli nie opruszamy mięsa solą i pieprzem to dodajemy te przyprawy do jajka. Sprawdza się tez do tego czosnek granulowany ,jeżeli lubimy intensywniejszy smak oczywiście. :). Przyprawiając poledwiczke wieprzowa przed smazeniem mamy większa pewność , ze nie będzie sucha jak worki kokosowej.
Polędwiczkę wieprzową na kotlety takie jak schabowe traktuję dokładnie tak samo jak traktuję schab przed smażeniem kotletów.
Pozwolę sobie zostać przy smaku mojego dzieciństwa – bez pieprzu, soli i czosnku.
Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz.
Joanna
Czy polędwiczek nie soli i nie “pieprzy” się? A jeżeli tak, to przed czy po smażeniu?
Ja nie solę i nie pieprzę i tak mi smakuje. Co do nie solenia i nie pieprzenia polędwiczki wieprzowej na kotleciki jak schabowe przed lub po smażeniu… to ja nie robię tego, ani przed ani po smażeniu.
Jakbyś była u mnie na obiedzie, to na stole stałyby przyprawy lub mogłabyś o nie poprosić. Ludzie mają różne smaki, a mi akurat smakuje tak jak opisałam na blogu.
Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz
Joanna
“Polędwiczka wołowa to najmiększy i najdelikatniejszy kawałek mięsa wieprzowego”?
Bardzo dziękuję! Już poprawione. Polecam się na przyszłość. Zawsze czytam to, co napisałam, ale niestety u siebie trudno zauważyć błędy. 😉
Pozdrawiam
Asia