Jak zrobić jajecznicę z kurkami?

Jajecznica z kurkami

Pieprznik jadalny czyli popularna kurka to doskonały dodatek do jajecznicy. Niestety przygotowanie jajecznicy na kurkach zajmuje około pół godziny, ale efekt jest wspaniały i naprawdę warto zaczekać chwilę dłużej na śniadanie.
Jak zrobić jajecznicę na kurkach z 8 jaj dla czterech osób?
Oczywiście najpierw trzeba iść na spacer do lasu po kurki albo kupić je w sklepie. Ponieważ zasadniczo nie kupuję grzybów w sklepie to nie orientuje się ile ważą grzyby, podam więc miarę objętościową. Trzeba wziąć tyle kurek ile mieści się w pojemniczku tekturowym na 1/2 kg malin. Oczywiście można wziąć trochę mniej, ale więcej to już będzie przesada – wtedy zamiast jajecznicy z grzybami mielibyśmy grzyby z jajkiem.
Składniki:
kurki
8 jajek
5 dkg masła
sól
Kurki oczyszczamy nożem, i kilkakrotnie płuczemy. Ważne jest żeby kurki zalać wodą i wyjmować je z wody, a potem wodę wylać. Wtedy piasek opada na dno. Wodę wylewamy i płuczemy powtórnie. Grzyby nie mogą leżeć w wodzie bo nasiąkną. Jeśli jednak w gotowej jajecznicy chrzęściłby piasek w zębach, to zawsze możemy z uroczym uśmiechem oświadczyć, że np.: “To jest ziemia kielecka”…
Masło roztapiamy na patelni i na gorące rozgrzane masło wrzucamy grzyby. Ja nie kroję grzybów – one wystarczająco kurczą się podczas obróbki termicznej. Bardzo trzeba jednak uważać na to, żeby nie przypaliło się masło. Masło lubi się przypalić, a przypalone masło jest gorzkie niesmacznie i niezdrowe.
Grzyby smażymy/dusimy około 20 minut. Jakby woda całkiem odparowała wcześniej, to dolewamy odrobinę. Trzeba jednak pamiętać, że po 20 minutach ma jej w kurkach nie być, bo jajecznica ma się nam smażyć, a nie gotować.
Do tak przygotowanych grzybów dodajemy jajka. Solimy do smaku. Dalej smażymy jajecznicę tak jak robimy to normalnie. Oczywiście są różne szkoły. Ja jaja mieszam delikatnie, żeby żółtka jak najdłużej były całe. Dopiero jak białko prawie całkowicie się zetnie mieszam całość razem z żółtkami. Dzięki temu zabiegowi jajecznica jest wilgotna, ale białko jest całkowicie ścięte.
Jajecznica z kurkami jest doskonała.
Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *