Jak zorganizować przyjęcie wigilijne na kilkanaście osób i nie zwariować? ;-)

Stroik na wigilijny stół

Organizacja Wieczerzy Wigilijnej na kilkanaście osób to duże wyzwanie. Chciałam się podzielić swoim doświadczeniem w tym zakresie, a jest ono dość spore. Wigilię robię u siebie od ponad 20 lat i były już takie na ponad 20 osób…

Największy błąd jaki robiłam to to, że nie korzystałam z pomocy. Kierując się nadmierną ambicją, uważałam, że jak zapraszam, to ja wszystko przygotowuję. Jednak zapraszane przez nas osoby mają czasem ciut inne tradycje dotyczące wigilijnych potraw. Nie wyobrażają sobie Wigilii bez jakiejś konkretnej potrawy zrobionej w konkretny sposób. Dajmy im tą radość i niech się podzielą z nami swoim smakiem. Nawet jeśli jest to potrawa, którą sami właściwie mamy – np. kapusta. Jedni jadają groch z kapustą a inni kapustę duszona z grzybami. Ktoś chce przynieść swoje śledzie? Doskonale, przyprawiamy nasze po naszemu, ale zrobimy ich mniej. Można też na przykład umówić się kilka dni przed Wigilią na wspólne lepienie pierogów.

Część potraw na przyjęcie wigilijne przygotowujemy sami wyłącznie ze względów logistycznych. Są to wszystkie potrawy, których przewożenie jest kłopotliwe – kompot z suszu, zupa grzybowa, barszcz buraczany.

Za przygotowanie niektórych potraw zabieramy się kilka dni wcześniej, bo takie są wymagania przepisu. Inne robimy wcześniej, żeby nie zostawiać ich na ostatnią chwilę i żeby z Wigilię nie stresować się faktem, że trzeba zdążyć na pierwszą gwiazdkę.

Pamiętać też trzeba o obrusach, stroikach na stół, choince i opłatku… i prezentach. Nie musimy mieć sami w domu zastawy na 15 osób. Można się z kimś umówić, że na tą okazję pożyczy nam zastawę. Taka uwaga jeśli chodzi o estetykę na stole – lepiej wygląda stół dla 13 osób z 6 talerzami z jednego kompletu i 7 z drugiego niż z kompletem na 12 osób i jednym innym talerzykiem. Znacie bajkę o śpiącej królewnie? Jedna wróżka dostała inny talerz i się obraziła…

Kalendarium przygotowań wigilijnych:

Po tych wszystkich przygotowaniach musi nam jeszcze zostać energia na podawanie do stołu i uśmiech na twarzy. 😉

Wszystkie rady w komentarzach bardzo mile widziane.

Wesołych Świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *