Jak ukisić w domu ogórki małosolne?

Ogórki małosolneOgórki małosolne, to przysmak, który możemy sami zrobić w domu i wtedy mamy go o połowę taniej niż, jak kupujemy w sklepie.

Ogórki małosolne możemy jeść same, bo lubimy – zamiast owoców. 😉

Możemy podać w całości do obiadu zamiast surówki. Po prostu genialnie komponują się zarówno z kotletami mielonymi jak i ze smażoną wątróbką drobiową tudzież wątróbką wieprzową. Idealnie pasują do mięs z grilla.

A taka kanapka – chleb, masło, plasterek żółtego łagodnego sera, plasterek prawdziwej, wędzonej szynki, a do tego ogórek kiszony małosolny pokrojony w plasterki… mniam…

Ogórki i przyprawyAle do rzeczy! Co potrzebujemy do zakiszenia ogórków na małosolne?

Dobrze jest mieć kamionkowy garnek. Mój niestety się potłukł… ;-( Muszę kupić nowy. Nie trzeba kupować garnka z pokrywą – moim zdaniem pokrywa jest do niczego nie potrzebna. Garnka z ogórkami do kiszenia się nie przykrywa. Z braku garnka kamionkowego używam do kiszenia zwyczajnego stalowego garnka do gotowania. Nie jest prawdą, że ogórki nie lubią metalu. Moje kiszą się idealnie. 😉

W moim 4-litrowym garnku mieści się:

  • 2 kg ogórków
  • 2 litry wody
  • 80 g soli kamiennej niejodowanej
  • pęczek przyprawy do zakiszania: kilka liści i kawałek korzenia chrzanu, główka czosnku, wyrośnięty kwitnący koperek z łodygami

Ogórki zalane solankąWodę trzeba zagotować i pozostawić do ostygnięcia. Ogórki możemy zalać dopiero letnią – nie gorącą wodą. Sól rozpuszczamy w wodzie. Ogórki i przyprawy dokładnie myjemy.

Na dnie garnka układamy liście chrzanu, korzeń chrzanu, koperek. Główkę czosnku kroimy na kilka kawałków w połowie ząbków. Układamy równomiernie na dnie garnka.

Ogórki układamy starając się, żeby układać ciemniejszą częścią od strony łodygi do dołu. Ta część ogórka bywa trochę gorzka i lepiej jak jest od dołu.

Ogórki przykryte talerzykiem i obciążone kubkiem z wodąOgórki zalewamy wodą. Muszą być przykryte w całości. Niestety ogórki są złośliwe 😉 i wypływają. Dlatego dociskamy je talerzykiem. Spod talerzyka trzeba usunąć całe powietrze. Talerzyk obciążamy. Moja babcia do obciążania talerzyka miała taki zgrabny kamień – kawałek granitu. Ja po prostu biorę duży kubek i napełniam go wodą. Takie obciążenie wystarczy.

Lubię ogórki jak są ledwie ledwie ukiszone. Robią się takie po jednym dniu leżenia w solance. Po przekrojeniu są równomiernie przekiszone w całej objętości. W smaku jednak jeszcze nie są kwaśne, ale oczywiście kwaśna nuta jest.

Drugiego dnia ogórki są idealnie ukiszone i mają smak doskonałego ogórka małosolnego. Trzeciego dnia są już lekko kwaśne, a czwartego dnia nie wiem jak smakują, bo nigdy nie doczekały. 😉

Jak kończą nam się ogórki możemy dla szybszego zakiszenia użyć tej samej wody. Dosłownie po kilku godzinach mamy lekko ukiszone z wierzchu. Wyraźnie widać, że są ukiszone z zewnątrz, a w środku jeszcze nie. Na drugi dzień mają smak ogórków nastawionych w czystej wodzie leżących w niej 3 dni.

Osobiście polecam jednak wodę po kiszonych ogórkach wypić dla orzeźwienia, a nową porcję ogórków nastawić w czystej wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *