Jak ugotować ziemniaki w mundurkach?

Ziemniaki w mundurkachZiemniaki w mundurkach, to są po prostu ziemniaki ugotowane ze skórką – bez obierania. Ziemniaki w mundurkach gotuje się bardzo prosto. Wybieramy ziemniaki tej samej wielkości. Ziemniaki trzeba dokładnie umyć. Wstawiamy je do wrzącej osolonej wody. Czas gotowania zależy od wielkości. Małe ziemniaki (zgodne z dawną polską normą 😉 kształt owalny, średnica podłużna 4 cm a poprzeczna 3) gotujemy około 20 minut, średniej wielkości ziemniaki około pół godziny. Dużych ziemniaków w mundurkach nie chce nam się w ogóle gotować, bo to za długo trwa i łatwo jest je obrać i ugotować obrane. 😉 Oczywiście ziemniaki w mundurkach możemy ugotować w garnku na parze, ale wtedy zajmie nam to około 45 minut.

Po co gotować ziemniaki w mundurkach?

Ziemniaki w mundurkach gotujemy po prostu do obiadu. Osobiście jeszcze od wczesnego dzieciństwa lubię ziemniaki w mundurkach. Nigdy, jako małe dziecko,nie mogłam zrozumieć, dlaczego dla ludzi do obiadu babcia obiera ziemniaki, skórki dodaje do gotowania ziemniaków dla kur i właśnie te najsmaczniejsze ziemniaki w mundurkach daje kurom.

Widocznie kury potrzebowały witaminy C z ziemniaków, a ludziom była niepotrzebna 😉 Faktem jest, że ziemniaki zawierają całkiem sporo witaminy C i gotowanie na parze lub w mundurkach w dużej części potrafi tę witaminę w ziemniakach zachować.

Ziemniaki w mundurkach gotujemy też do sałatek. Dodajemy je do sałatki jarzynowej. Sałatka śledziowa z ziemniakami też zawiera ziemniaki ugotowane w mundurkach.

Oczywiście ziemniaki w mundurkach gotujemy też z czystego lenistwa – bo nie chce nam się ziemniaków obierać. 😉 Nie do końca to jest prawda, bo ziemniaki w mundurkach obieramy ze skórki po ugotowaniu, przed zrobieniem z nich sałatki. Niektórzy ludzie obierają sobie ze skórki ziemniaki podane jako dodatek do obiadu.

Cóż? Mi smakują ziemniaki w mundurkach ze skórką. Szczególnie pyszne są młode ziemniaki. Ziemniaka kroimy na pół. Dodajemy odrobinę masła. Delikatnie solimy… Mniam…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *