Pytanie jak ugotować ryż wydawać by się mogło trochę bez sensu. Nie chodzi jednak o to jak to zrobić najprościej, ale jak to zrobić najsmaczniej. Gotowania ryżu nauczyłam się od mojej babci. Ryż taki jest doskonały i jako dodatek do 2 dania – do dowolnego mięsnego sosu i jako dodatek do zupy pomidorowej, a na deser jako podstawowy składnik ryżu ze śmietaną, cukrem i cynamonem. Nie nadaje się tylko do sushi, ale gotowanie ryżu do sushi to zupełnie inna bajka… 😉
Na 4 osoby wystarczy 1 szklanka suchego ryżu. Należy dokładnie ryż wypłukać. W tym celu wsypujemy ryż do miski i kilkakrotnie napełniamy miskę wodą i wylewamy wodę.
Jak ugotować ryż w garnku na gazie lub palniku elektrycznym?
Wypłukany ryż wsypujemy do garnka. Wkładamy około 3 dkg masła i zalewamy gorącą wodą w ilości 2,5 szklanki wody na szklankę ryżu. Solimy do smaku – pół płaskiej łyżeczki soli moim zdaniem wystarczy. Doprowadzamy do wrzenia. Uwaga! Ryż bardzo lubi wykipieć. Mieszamy. Zmniejszmy grzanie na minimalne, przy którym ryż się jeszcze gotuje. Po 20 minutach ryż jest gotowy do jedzenia.
Jak ugotować ryż w kuchence mikrofalowej?
Czasem zdarza nam się, że mamy zajęte wszystkie palniki na kuchence, a tu jeszcze ryż trzeba ugotować. Możemy wykorzystać kuchenkę mikrofalową. Musimy mieć szklane naczynie z pokrywką przystosowane do gotowania kuchence mikrofalowej, o dużo większej pojemności niż porcja ryżu, którą chcemy ugotować. Ryż lubi kipieć, a mycie kuchenki mikrofalowej po gotowaniu ryżu jak wykipi nie jest fajnym zajęciem. Szklankę umytego ryżu wsypujemy do szklanego naczynia dodajemy około 3 dkg masła i pół łyżeczki soli. Zalewamy ryż gorącą wodą – 2 i 1/2 szklanki. Mieszamy. Ryż z wodą powinien zajmować nie więcej niż 1/3 objętości garnka. Przykrywamy garnek i wkładamy do kuchenki mikrofalowej. Włączamy na maksymalne grzanie 900 W do czasu zagotowania i momentalnie zmniejszamy grzanie do 360 W i z tą mocą gotujemy jeszcze przez 15 minut. Pozostawiamy jeszcze na 5 minut w mikrofalówce, żeby doszedł.
Jak ugotować ryż z kocowaniem?
Ryż z kocowaniem gotujemy jak chcemy mieć gotowy do podania, gorący ryż po powrocie do domu, po kilku godzinach od wyjścia z domu. Zaczynamy gotowanie normalnie na gazie lub palniku elektrycznym. Bezpośrednio po zagotowaniu dokładnie zawijamy garnek w koc wełniany. Nie jest dobrym pomysłem użycie kocu z polara, bo od gorącego garnka może się przypalić i stopić. Trzeba też uważać, żeby nie wylać podczas zawijania w koc gorącej wody z garnka. Jak wrócimy do domu możemy od razu podawać obiad z ryżem.
Smacznego!
Jak ktos podeje porady to lepej żeby choć trochę się na tym znał. Co do gotowania na kuchence to ryżu nie mieszamy w czasie gotowanie bo wtedy właśnie zacznie przywierać do dna, po wypłukaniu ryż zalewamy zimna wodą ( 1,5 szkalanki wody na 1 szklankę ryżu ( więcej wody spowoduje, ze wylejemy wartości odeżywcze do zlewu – ryż ma wchłonąć całą wodę) i gotujemy aż zaczną powstawać kratery ( nie mieszamy!), poźniej zmnieszamy temperaturę i przykrywamy pokrywą i dusimy około 20 minut. Na koniec dopiero mieszamy. Co do soli to wg. gustów, ale radze nie dodawać, ryż zachowa wtedy swój naturalny smak.
Bardzo dziękuję za komentarz.
Zaczęłam się zastanawiać, czy aby znam się na gotowaniu ryżu? Daję więcej wody i nie odcedzam – nić do zlewu nie wylewam. Gotuję ryż na pewno już ponad ćwierć wieku i nie pamiętam czy w ogóle kiedykolwiek mi przywarł – no może minimalne…
Mam prośbę. Jeden raz ugotuj ryż dokładnie tak jak opisałam i sprawdź, czy ci taki smakuje.
Pozdrawiam serdecznie
Asia