Jak przechować opieńki na zimę?

Opieńki jeszcze na pniakuZ opieniek można zrobić pyszny farsz do pierogów. Można też przygotować nadzienie do pasztecików lub krokietów. Trzeba tylko umieć nasze zbiory przechować na zimę. Grzyby możemy po prostu po ugotowaniu lub ugotowaniu i zmieleniu zamrozić lub przygotować z nich konserwy. Przygotowanie konserw z opieniek jest bardzo proste, trzeba jednak stosować się do pewnych zasad bezpieczeństwa.
Jak przygotować opieńki do gotowania?
Z opieniek używamy wyłącznie czapeczek. Usuwamy w całości korzeń i kołnierz. Czapeczki płuczemy w dużej ilości wody kilkakrotnie. Moim zdaniem potrzebne są co najmniej 4 płukania.
Jak gotować opieńki?
Opieńki gotujemy w dużej ilości osolonej wody. Jak zaczną wrzeć zaczyna się zbierać na nich piania. Pianę zbieramy łyżką cedzakową lub zwykłą. Uważamy, żeby razem z pianą nie wyrzucić grzybów. Opieńki gotujemy około 20 minut i odcedzamy.
Jak przygotować konserwy z opieniek?
Ugotowane opieńki mielimy w maszynce do mielenia mięsa. Wkładamy do słoików i zakręcamy. Pasteryzujemy przez około 20 minut mniejsze słoiki, a większe około 1/2 godziny. Słoiki trzymamy w temperaturze pokojowej przez 24 godziny i ponownie pasteryzujemy. Znowu zostawiamy słoiki w temperaturze pokojowej na 24 godziny, po czym ponownie pasteryzujemy. Proces 3 krotnej pasteryzacji powinien zabezpieczyć nasze grzyby przed rozwojem w nich szkodliwych drobnoustrojów.
Kiedy najlepiej wykorzystać takie opieńki?
Krokiety z opieńkami mogą być jedną z potraw wigilijnych. Przy każdej innej okazji, są też dużą atrakcją. Na śniadanie możemy sobie zrobić jajecznicę z opieńkami.
Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *