Jak mrozić podrzybki?

Podgrzybki do mrożenia

Podgrzybki mrożone to idealny półprodukt do przygotowania risotto z podgrzybkami tudzież zupy grzybowej ze świeżych grzybów. Podgrzybki po ugotowaniu wbrew pozorom – sinienie po uciśnięciu – są jasno kremowo-kawowe. Są tylko ciut ciemniejsze od maślaków. Za to mają niebywale bogaty grzybowy aromat. Można ich używać też do przygotowania sosów, doprawiania zup… Niby możemy w tym celu użyć grzybów suszonych, ale te mają zupełnie inny aromat. Trzeba tylko nasze grzybowe zbiory podzielić je na odpowiadające naszym potrzebom porcje.

Gotowane podgrzybkiZamrażam podgrzybki uprzednio ugotowane – wtedy naprawdę są gotowe do użycia – wystarczy tylko rozmrozić.

Do mrożenia wybieram młode grzyby, nieprzerośnięte. Najpierw starannie oczyszczam nożykiem z resztek piachu, liści i igieł. Następnie płuczę grzyby. Ważne jest żeby czynność płukania wykonać szybko i dokładnie. Nie wrzucamy na raz wszystkich grzybów do wody – one nie mają się moczyć. Płuczemy pojedynczo.

Grzyby kroję na kawałki. Korzonki kroję na plasterki – takie małe walce o grubości około 1/2 cm. Maleńkie czapeczki (jeśli jakaś mała się trafi, bo zupełnie małe podgrzybki odkładam do marynowania) pozostawiam w całości, małe kroję na pół, średnie na ćwiartki, a jeszcze większe na ósemki.

Grzyby wrzucam na lekko osolony wrzątek. Wody powinno być jak najmniej, ale grzyby powinny swobodnie pływać. Grzyby podczas gotowania brzydko się pienią. Tę pianę delikatnie zbieram łyżką. Gotuję 20 minut.

Po wystygnięciu przekładam podgrzybki do do pojemniczków do zamrażania. Pojemniczki są lepsze niż folie do zamrażania, bo można po zamrożeniu grzybów, powstałe kostki grzybowe przełożyć do jednej dużej folii na mrożonki i w pojemniczkach ponownie zamrażać inne produkty. Jednocześnie kostki mają kształt łatwo układający się w zamrażarce, bez marnowania przestrzeni.

Mrożenie ugotowanych podgrzybków naprawdę polecam.

Smacznego!

Jedna myśl nt. „Jak mrozić podrzybki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *