Jak kupić dobre masło?

Etykieta wygląda zupełnie jak w maśle extra

Jak kupić dobre masło? Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Trzeba wybrać coś, co jest podpisane masło – bo masło jest nazwą zastrzeżoną i ma mieć 82% tłuszczu. Nie jest to jednak zupełnie oczywiste. Ja umiem kupić dobre masło, ale wydawało mi się, że nauczyłam też tego moją rodzinę.

A to kostki, które wróciły do sklepuOkazuje się jednak, że mimo takiej wiedzy można kupić coś zapakowanego jak masło, być święcie przekonanym, że kupiło się masło i przynieść do domu coś, z czego na pewno nie uda nam się zrobić kremu do tortu, nie uda się na tym usmażyć steka wołowego, i nie będzie nam to smakowało na kromce domowego chleba. To jest temat, który dzisiaj mnie zbulwersował.

 

Kostka od spodu... Swoją drogą ciekawe który to rok 727... w dacie przydatności do spożyciaNiestety chwyty sprzedażowe producentów naprawdę skutecznie mogą nas wprowadzić w błąd. Mąż z synem pojechali po zakupy. Powiedziałam, że przed świętami potrzebuję dużo masła … Wrócili i zostałam zszokowana  kostkami czegoś, co ma 62% tłuszczu i nazywa się masło o zawartości trzech czwartych tłuszczu.

 

Kostka masła o zawartoście trzy czwarte tłuszczu

Okazuje się, że unijni urzędnicy wymyślili taką nazwę. Nie wiem jak im się udało to policzyć, że 62% to to samo co 3/4 i chyba do końca życia pozostanie to dla mnie zagadką, ale całkowicie legalnie można coś takiego sprzedawać pod nazwą masło !!!

Rozporządzenie Unii Europejskiej o jednolitej wspólnej organizacji rynku 1234/2007/WE; Załącznik XV: Normy, które mają zastosowanie do tłuszczów do smarowania i o których mowa w art. 115 (Normy handlowe dla tłuszczów)

I pięknie dobrana czcionka: 62%, które wygląda jak 82%A na czym polega chwyt sprzedażowy? Tekst “o zawartości trzech czwartych tłuszczu” jest napisany dużo mniejszą czcionką w kolorze zbliżonym do tła i nie rzuca się w oczy. Na dodatek jak się chce sprawdzić, jaka jest faktycznie zawartość tłuszczu w tym produkcie to czcionka, którą jest wydrukowany napis 62% ma szóstkę taką, że prawie się zamyka upodabniając się do ósemki.

 

Nazwa i adres producenta masła o zawartości trzy czwarte tłuszczu

Oczywiście tam, gdzie producent chce, żeby napisy były czytelne to są czytelne. Na przykład telefony do firmy są wypisane inna wyraźną czcionką. Sprawa nadaje się do zgłoszenia do Federacji Konsumentów, co mój mąż planuje zrobić …

 

 

Paragon z reala na masło o zawartości trzy czwarte tłuszczu - przedostatnia pozycjaA co się stało z naszymi kostkami? Wróciły do sklepu z reklamacją, że opakowanie produktu wprowadza w błąd klienta sugerując inną zawartość. I tu się należy ukłon w stronę hipermarketu Real na warszawskim Ursynowie – przyjęcie reklamacji i zwrot gotówki za towar zajęło mniej niż 5 minut, bez dyskusji i pytań.

 

Masło extra – te są prawdziwe

A na zdjęciu obok jest masło, które zostało zakupione zamiast kostek oddanych do sklepu w ramach reklamacji. Jak sama kupuję masło to najczęściej kupuję masło z OSM Garwolin. Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn niestety nie jest dostępne we wszystkich sklepach. Jak robię tort i potrzebne mi jest masło do kremu to wtedy szukam specjalnie tego z Garwolina.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *