Jak dobrze usmażyć stek wołowy?

stek wołowy średnio wysmażony

Stek z polędwicy wołowej to pyszny, wykwintny obiad. Można jednak użyć tańszego mięsa i doznać podobnej rozkoszy podniebienia, trzeba tylko wiedzieć jak się smaży stek wołowy i jak się go go podaje. Portugalczycy twierdzą, że każdy kawałek wołowiny można dobrze usmażyć, czasem trzeba tylko mocniej gryźć. Oni są chyba narodem najbardziej w Europie rozkochanym w wołowinie.

Rostbef wołowy - dobre mięso do smażenie steków

 Jaki kawałek wołowego mięsa kupić na steki?

Doskonała jest polędwica wołowa. Nadaje się też: rozbratel, antrykot, udziec. Mięso ze zdjęć to rostbef. Polędwica wołowa prezentuje się znacznie lepiej, ale jest jedynie 3 – 4 razy droższa. Absolutnie nie polecam ligawy. Jest to najtwardszy kawałek wołowiny i nadaje się do jedzenia po duszeniu przez 5 godzin lub po zmieleniu.

Jak przygotować mięso wołowe do smażenia?

rostbef po usunięciu błonrostbef pokrojony na steki

Usuwamy wszystkie błony, a przynajmniej większość. Polędwicę wołową kroimy na plastry ok 4 cm grubości i delikatnie przygniatamy dłonią, żeby się spłaszczyło do 2,5 – 3 cm. Mięso z innych kawałków wołowiny po prostu kroimy na plastry około 2,5 – 3 cm grubość. Na osobę powinno być około 20 – 25 dkg mięsa.

steki z rostbefu steki oprószone solą, pieprzem i mąkąMięso po obu stronach delikatnie solimy i dość obficie posypujemy świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Pieprz przyklepujemy dłonią, żeby dobrze przylegał do mięsa. Również z obu stron delikatnie oprószamy mąką. Nie obtaczamy w mące, bo zrobiłaby się nam panierka. Chcemy tylko, żeby tłuszcz nie pryskał w czasie smażenia.

Jak smażyć steki wołowe?

steki wołowe smażace się na maśleJa lubię steki średnio wysmażone. Takie steki smażę dokładnie 3 minuty na jedną stronę, a potem 3 minuty na drugą stronę i są idealne do jedzenia. Dla osiągnięcia innych efektów smażymy o minute krócej lub dłużej z każdej strony. Steki krwiste otrzymamy w sumie po 4 minutach smażenia, a mocno wysmażone po 8 minutach smażenia.
Mięso smażymy na maśle. Do usmażenia 4 steków na patelni o średnicy 26 cm potrzebujemy 10 dkg masła. Bardzo ważna jest wielkość patelni – cała powierzchnia mysi być zajęta stekami, żeby masło nie przypalało się w czasie smażenia mięsa. Masło musi być dobrze rozgrzane jak wkładamy steki, ale nie może się przypalić. Jak tłuszcz jest za słabo rozgrzany, to stek puści wodę. Jak za mocno i zmieni kolor na brązowy to lepiej go wylać, i umyć patelnie niż zepsuć mięso – będzie gorzkie.

Jak podać steki wołowe?

Steki wołowe podajemy z pieczonymi ziemniakami, lub z frytkami i pasującym do mięsa sosem. Doskonały jest sos z zielonego pieprzu. Bardzo ciekawie smak steków podkreśla sos z kurek. Ostatnio robiłam też sos kurek i suszonych pomidorów doprawiony zielonym pieprzem.

Poezja smaku. 😉

A jak nie chce nam się mięsa smażyć i robić sosu, to zawsze możemy zrobić tatar, czyli befsztyk tatarski 😉 Wprawdzie za granicą, ale spotkałam się z tatarem podawanym jako danie obiadowe. Górka zmielonego surowego mięsa wołowego, frytki i sałata z sosem vinegret w menu nazwane było fresh beef steak…

30 myśli nt. „Jak dobrze usmażyć stek wołowy?

  1. dziekuje za swietne rady. dzisiaj robie steki z rostbefu z ziemniakami, pomidorami i sosem. mam nadzieje,ze wyjdzie smacznie. pozdrawiam:)

  2. Jedni uważają żeby solić przed inni po, dlatego zrobiłem doświadczenie ze stekami z polędwicy wołowej . Ukroiłem dwa identyczne steki , smarzyłem równolegle na dwóch identycznych patelniach, z tym że jednego posoliłem na godzinę przed smażeniem, a drugiego dopiero na talerzu. Może rozczaruję fachowców od smażenia, ale jeśli chodzi o twardość nie różniły się niczym !!! więc uważam to za mit i to powtarzany czasem przez zawodowych kucharzy. Podobne doswiadczenie zrobiłem z pieczenią z karkówki ( tym razem chodziło o to czy wcześniejsze obsmażanie na patelni zamknie pory i mięso będzie bardziej soczyste) i znowu mit – dwa kawałki jeden obsmażany, a drugi nie , pieczone w takich samych warunkach były dokładnie identyczne i straciły tyle samo na wadze. Myślę że w tym obsmażaniu chodzi raczej o to , że obsmażona pieczeń jest po prostu smaczniejsza…. Polecam własne eksperymenty , a nie z uporem powtarzanie zasłyszanych mitów.

    • Zwróć uwagę na zasadniczą sprawę – Ty nie posoliłeś “przed smażeniem”. Posoliłeś “na godzinę przed smażeniem”! Dlatego wyszedł dobry, soczysty. Steki soli się z zasady po smażeniu, a jeśli zależy nam na równomiernym przeniknięciu soli do mięsa – na 45-60 minut przed smażeniem. Wówczas prawidłowo zachodzą procesy osmozy, sól wygoni soki z mięsa, ale po dalszym czasie zostaną one z powrotem wchłonięte. Przy soleniu na kilka minut przed smażeniem tylko marnuje się soczystość mięsa – więc takie solenie przed jest błędem. Ty posoliłeś godzinę przed – a to duża różnica, bo postąpiłeś prawidłowo. Solenie tuż przed patelnią nie ma absolutnie żadnego sensu.

      • Dzięki za ten komentarz… zastanawiam się tylko jak wielu z czytelników mojego bloga zna słowo osmoza. 😉
        Jeśli jednak znają to słowo, to na pewno będą się zastanawiać, dlaczego po wygonieniu wody z mięsa w oparciu o to samo zjawisko nagle mięso ma wodę wchłonąć…
        A dzisiaj jest tak gorąco, że podziwiam osoby, którym dzisiaj się chce smażyć, czy nawet jeść tylko steki. Na dzisiaj polecam chłodniki.
        Pozdrawiam
        Asia

        • >Jeśli jednak znają to słowo, to na pewno będą się >zastanawiać, dlaczego po wygonieniu wody z mięsa w >oparciu o to samo zjawisko nagle mięso ma wodę wchłonąć…

          – najpierw woda wyjdzie z komórek na skutek wysokiego stężenia soli na zewnątrz kawałka mięsa
          – następnie sól przejdzie do coraz głębszych warstw mięsa, “pociągając” za sobą wodę, która na samym początku została z tych komórek warstwy powierzchownej wyssana
          Pozdrawiam

          • Z pierwszą częścią się zgadzam z drugą nie… A może inaczej – nie rozumiem. Proszę bardziej naukowo, bez użycia określeń typu: “pociągając”.
            Polecam się.
            Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *