Stek z polędwicy wołowej to pyszny, wykwintny obiad. Można jednak użyć tańszego mięsa i doznać podobnej rozkoszy podniebienia, trzeba tylko wiedzieć jak się smaży stek wołowy i jak się go go podaje. Portugalczycy twierdzą, że każdy kawałek wołowiny można dobrze usmażyć, czasem trzeba tylko mocniej gryźć. Oni są chyba narodem najbardziej w Europie rozkochanym w wołowinie.
Jaki kawałek wołowego mięsa kupić na steki?
Doskonała jest polędwica wołowa. Nadaje się też: rozbratel, antrykot, udziec. Mięso ze zdjęć to rostbef. Polędwica wołowa prezentuje się znacznie lepiej, ale jest jedynie 3 – 4 razy droższa. Absolutnie nie polecam ligawy. Jest to najtwardszy kawałek wołowiny i nadaje się do jedzenia po duszeniu przez 5 godzin lub po zmieleniu.
Jak przygotować mięso wołowe do smażenia?
Usuwamy wszystkie błony, a przynajmniej większość. Polędwicę wołową kroimy na plastry ok 4 cm grubości i delikatnie przygniatamy dłonią, żeby się spłaszczyło do 2,5 – 3 cm. Mięso z innych kawałków wołowiny po prostu kroimy na plastry około 2,5 – 3 cm grubość. Na osobę powinno być około 20 – 25 dkg mięsa.
Mięso po obu stronach delikatnie solimy i dość obficie posypujemy świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Pieprz przyklepujemy dłonią, żeby dobrze przylegał do mięsa. Również z obu stron delikatnie oprószamy mąką. Nie obtaczamy w mące, bo zrobiłaby się nam panierka. Chcemy tylko, żeby tłuszcz nie pryskał w czasie smażenia.
Jak smażyć steki wołowe?
Ja lubię steki średnio wysmażone. Takie steki smażę dokładnie 3 minuty na jedną stronę, a potem 3 minuty na drugą stronę i są idealne do jedzenia. Dla osiągnięcia innych efektów smażymy o minute krócej lub dłużej z każdej strony. Steki krwiste otrzymamy w sumie po 4 minutach smażenia, a mocno wysmażone po 8 minutach smażenia.
Mięso smażymy na maśle. Do usmażenia 4 steków na patelni o średnicy 26 cm potrzebujemy 10 dkg masła. Bardzo ważna jest wielkość patelni – cała powierzchnia mysi być zajęta stekami, żeby masło nie przypalało się w czasie smażenia mięsa. Masło musi być dobrze rozgrzane jak wkładamy steki, ale nie może się przypalić. Jak tłuszcz jest za słabo rozgrzany, to stek puści wodę. Jak za mocno i zmieni kolor na brązowy to lepiej go wylać, i umyć patelnie niż zepsuć mięso – będzie gorzkie.
Jak podać steki wołowe?
Steki wołowe podajemy z pieczonymi ziemniakami, lub z frytkami i pasującym do mięsa sosem. Doskonały jest sos z zielonego pieprzu. Bardzo ciekawie smak steków podkreśla sos z kurek. Ostatnio robiłam też sos kurek i suszonych pomidorów doprawiony zielonym pieprzem.
Poezja smaku. 😉
A jak nie chce nam się mięsa smażyć i robić sosu, to zawsze możemy zrobić tatar, czyli befsztyk tatarski 😉 Wprawdzie za granicą, ale spotkałam się z tatarem podawanym jako danie obiadowe. Górka zmielonego surowego mięsa wołowego, frytki i sałata z sosem vinegret w menu nazwane było fresh beef steak…
wspaniała stronka, ja smażę rostbef wolę go nawet od polędwicy, solę po smażeniu. Może być tak, że te krówki mięsne a nie mleczne można smażyć posolone wcześniej. Nasze mięsko ja solę na końcu. Wcześniej wołowinka leży 2-3 dni w oleju, ja oliwki nie daje zbyt nadająca smak. Lubie z sosami bbq, chutney
Przepis nie do końca dobry. Na początku trzeba smazyc na bardzo wysokim ogniu przez minutę aby mięso sie zamknelo i było soczyste. Pózniej zdejmujemy mięso z patelni, zmniejszamy ogień i dalej smazymy jak w przepisie. NIGDY NIE DODAJEMY SOLI DO SUROWEJ WOŁOWINY BO ROBI SIE TWARDA!!! Solimy pod koniec smarzenia. Smacznego.
Witam serdecznie i bardzo dziękuję za komentarz. A co do solenia to jednak jest jakiś ogromny zabobon z tym związany moim zdaniem. Mi nie robi się za twarda wołowina pomimo solenia przed smażeniem.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna
czy jest jakaś różnica jakie to będzie masło?
Powinno to być masło, a nie żadna namiastka. Nie miksełko, czy inny miks. Masło 82% tłuszczu z mleka krowiego. Osobiście nie używam masła klarowanego, bo moim zdaniem nie ma tego zapachu, o który chodzi, ale ono też ma swoje zalety – mniejsza szansa na to, że się przypali.
Pozdrawiam
Asia