Boczniaki to smaczne grzyby. Można z nich robić sosy, ale najsmaczniejsze są boczniaki przygotowane w panierce podobnej do tej jaką robimy do schabowych. Dokładnie tak samo smażymy kanie, ale ten delikates to sobie trzeba w lesie znaleźć i nie pomylić z muchomorem. Boczniaki natomiast możemy mieć je super tanio w domu i hodować je sobie na balkonie od wiosny do jesieni. Wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym balot z grzybnią boczniaka. Stawiamy coś takiego na balkonie. Odpowiednio podlewamy i mamy w domu zawsze świeże grzyby. Ale do rzeczy.
Jak zrobić pyszne boczniaki a’la schabowe?
Składniki:
- 250 g młodych boczniaków
- 4 jajka
- 20 dkg bułki tartej
- olej – najlepiej rzepakowy – do smażenia
Kiedyś bardziej się bawiłam z przygotowaniem boczniaków. Moczyłam grzyby w mleku i potem panierowałam w mące, jajku i bułce tartej. Więcej było z tym pracy niż efektu w smaku.
Boczniaki nie rosną w ziemi. Praktycznie nie trzeba ich oczyszczać ani myć. Aktualnie panieruję grzyby tylko w rozmąconym jajku, ale za to nabieram go dużo, tak żeby było pomiędzy wszystkimi blaszkami, a potem w bułce tartej. Jaja powinny być tylko trochę rozmącone widelcem, a nie dokładnie roztrzepane na rzadki płyn. Grzyby wkładam na patelnie na rozgrzany olej, ale zmniejszam grzanie potem i dość długo smażę – około 10-12 minut – powoli, na złoty kolor, kilka razy przewracając na drugą stronę. Chodzi o to, żeby grzyb wewnątrz panierki dosmażył się. Boczniaki mają dziwne kształty, czasem są są powywijane. Młode grzyby podczas powolnego smażenia ładnie się rozpłaszczają i dosmażają się w całej objętości.
Do smażenia boczniaków zużywam dużo jajek i bułki tartej – Lubię dużo chrupiącej panierki do boczniaka.
Jeśli nam zostanie trochę jajek i bułki tartej to mieszamy to razem i smażymy z powstałego ciasta placuszki. Czasem musimy dodać trochę mąki, a czasem dolać mleka, żeby ciasto miało odpowiednią konsystencję. Taki placuszek w dzieciństwie był dla mnie rarytasem, który się dostawało czasem podczas smażenia kotletów schabowych. A ponieważ mięso było na kartki, schabu zbyt często się nie jadało, więc i placuszki od schabowych to była rzadkość.
Jak podać boczniaki?
Boczniaki możemy podać na obiad z ziemniakami i surówką – tutaj polecam sałatę z sosem winegret. Jednak planowanie boczniaków na obiad czasem się kończy brakiem normalnego obiadu. Boczniaki znikają natychmiast po ich usmażeniu i zdjęciu z patelni. Jakieś krasnoludki przychodzą do kuchni i je zabierają. 😉
Smacznego!
pyszne i madre przepisy!!!!!!
Bardzo dziękuję. Staram się.
Pozdrawiam
Asia