Jak wyluzować kaczkę lub kurczaka do pieczenia?

Kurczak całkiem wyluzowany płasko ułożony

Luzowany drób to ptak z usuniętymi kośćmi. Łatwiej się taką pieczoną kaczkę lub kurczaka dzieli na więcej niż 4 części. O wiele łatwiej się też takie mięso bez kości je. Jeśli robimy proszony obiad, to goście są zachwyceni. Nie wiedzieć czemu zawsze bardziej im smakuje, jak mają wrażenie, że gospodyni się napracowała. 🙂

 

Luzowanie kurczaka - pierwsze odciete częsci kuperek, tłuszczyki i szyjka

Ile czasu zajmuje luzowanie kurczaka?

Za pierwszym razem zajmie nam to około pół godziny. Teraz zajmuje mi to około 10 minut. Naprawdę nie jest to trudne. Wymaga jednak cierpliwości i precyzyjnego posługiwania się nożem. Trzeba uważać, żeby nie przeciąć skóry. Wszystkie nasze błędy w tym zakresie będziemy musieli naprawić – dokładnie zaszyć, żeby nadzienie się nie wylało. Może to znacznie wydłużyć proces nadziewania kaczki lub kurczaka.

Luzowanie kurczaka - odcinam mieso od grzbietu

Jak się zabrać za luzowanie kaczki lub kurczaka?

Kurczaka myjemy i osuszamy w papierowe ręczniczki. Musi być na tyle suchy, żeby nie wyślizgiwał nam się z rąk.

Usuwamy gruczoł łojowy z kupra. Delikatnie odrywamy nadmiar tłuszczu ze skóry przy kuprze. Odcinamy kuper. Odcinamy jak najdłuższy kawałek szyi, ale pozostawimy całą skórę. Ze skóry z szyi usuwamy i wyrzucamy wszystkie farfocle.

Luzowanie kurczaka - na wierzchu już są stawy udek

Jak wyluzować kurczaka?

Kurczaka stawiamy stroną kupra do góry. Ostrożnie oddzielamy kostki grzbietu od mięsa i skóry. Kostki te są praktycznie przyrośnięte do skóry. Mięso oddzielamy ostrożnie i zsuwamy je w dół, aż dojdziemy do stawów od nóżek.

Delikatnie wyłamujemy stawy i przecinamy wszystkie więzadła. Następnie delikatnie po stronie grzbietowej odcinamy mięso od żeber.
Luzowanie kurczaka - już prawie odcięłam piersi

Dużo łatwiej jest odciąć piersi od kości. Teoretycznie na jedną pierś wykonujemy jeden półkolisty ruch nożem. Praktycznie tych ruchów jest kilka. Dodatkowo chrząstka przy mostku jest także przyrośnięta do skóry i trzeba bardzo uważać.

Dochodzimy do stawów przy skrzydełkach. Skrzydła wyłamujemy i odcinamy więzadła. I to jest praktycznie koniec, bo korpus już da się wyrwać.
Luzowanie kurczaka - już wystarczy wyrwać korpus

 

Możemy jeszcze usunąć kości z podudzi. Odkrawamy je delikatnie od mięsa i wyłamujemy w stawie. Przecinamy więzadła i gotowe. Kości z udek nie usuwamy. Luzowana kaczka lub kurczak, chociaż trochę ptaka musi przypominać. 😉

Kurczak się wyluzował - usuwamy jeszcze tylko kości z udek
Usuwania kości ze skrzydełek nie polecam – bardzo łatwo jest uszkodzić delikatną skórę na skrzydłach.

Teraz już tylko trzeba wsadzić nadzienie, zaszyć ptaka i upiec… Mniam…

 

 

Kurczak się wyluzował - a to zostało nam na rosół

 

Na korpusie, szyjce, kuperku i tłuszczykach możemy ugotować pyszną zupę ogórkową lub pomidorową. Możemy też dokupić jeszcze trochę mięsa, lub dodatkowy korpus z kurczaka i ugotować pyszny rosół.

Czym nadziać kaczkę i jakie nadzienie zrobić do kurczaka?

  1. klasyczne słodkie nadzienie z wątróbką i rodzynkami do kurczaka lub indyka
  2. mięsne nadzienie do kurczaka
  3. mocno cynamonowe nadzienie do kaczki
  4. farsz z wołowiny do kaczki

5 myśli nt. „Jak wyluzować kaczkę lub kurczaka do pieczenia?

  1. Pingback: Kurczak nadziewany mięsem mielonym

    • Bardzo dziękuję za komentarz. Dzięki niemu zauważyłam, że nie mam w artykule odnośników do nadzienia i już właśnie uzupełniłam.
      Dziękuję
      Pozdrawiam
      Asia

  2. Joanno!chylę czoła.konkretny instruktarz.błąkałam się tu i tam-w końcu jest!krótko,zwięźle i to co tygryski lubią najbardziej:-) dziękuję.czapki z głów za konkret w prostocie.WESOŁYCH ŚWIĄT,smacznych kaczuszek;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *