Bakłażany smażone w cieście to świetne “placki” na obiad lub kolację. Możemy je jeść same lub z dodatkiem jakiegoś sosu. Tzatziki pasują doskonale.
Przygotowanie jest bardzo proste, bakłażana po prostu kroimy w plastry o grubości około 7 milimetrów. Mogą być nawet ciut cieńsze, ale nie grubsze, bo będą musiały się dłużej smażyć.
Plastry zamaczamy w cieście z obu stron i smażymy na oleju aż będą rumiane i miękkie w środku.
Ciasto najczęściej robię podobnie jak tempurę – jednak zamiast odrobiny sosu sojowego dodaję sól i dodatkowo łyżeczkę oregano i 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę.
Ciasto ma mieć konsystencję mniej więcej ciasta naleśnikowego. Chodzi o to, żeby przylepiało się do bakłażana i żeby bakłażan był oddzielony skutecznie od oleju.
Bakłażan tak już ma, że jak gąbka wciąga dowolną ilość oleju, więc trzeba go od tego oleju odseparować. Właśnie dlatego jak przygotowuję musakę to gotuję bakłażany na parze, a nie smażę. 😉
Składniki ciasta do zamaczania oberżyny przed smażeniem:
- szklanka mąki pszennej
- szklanka wody
- 1jajko
- duża szczypta soli
- 2 ząbki czosnku (przeciśnięte przez praskę)
- czubata łyżeczka oregano
Składniki wystarczy zmiksować. Jeśli jednak nie mamy miksera, lub chcemy zrobić rzeczywiście ciasto bardzo podobne do tempury, to musimy pamiętać, że woda musi być lodowata. Mąkę mieszamy widelcem z lodowatą wodą. Doskonale się łączy. Dopiero jak masa jest gładka dodajemy inne składniki.
Smacznego!
Witam
Jestem pełna podziwu,jest Pani prawdziwą gospodynią,w dobrym znaczeniu
tego słowa.Taka była moja teściowa,Napewno skorzystam z któregoś przepisu.
Pozdrawiam
Ewa
Bardzo mi miło, chociaż nie koniecznie zasługuję na te komplementy. 😉
Zapraszam do lektury i nowych kulinarnych doświadczeń.
Pozdrawiam
Asia
Bo zrobiła placki??
Wbrew pozorom usmażyć placki nie koniecznie jest prosto 😉
Pozdrawiam i dziękuję za wizytę na mojej stronie.
Joanna