Kiedy i dlaczego robimy w domu wegetariańskie sushi?
- Sushi wegetariańskie przygotowujemy jak nie mamy w domu ryby i mamy ogromną ochotę na sushi.
- Jeśli mamy w domu tylko mrożoną rybę możemy zrobić maki z pieczonym łososiem smażone w tempurze, ale wtedy i tak chcielibyśmy zapewne kilka kawałków sushi na zimno.
- Zdarza się, że mamy rybę, a robimy sushi wegetariańskie dla urozmaicenia.
- Zawsze musimy natomiast wegetariańskie sushi przygotować z szacunku dla naszych gości jeśli przychodzą do nas wegetarianie.
Podstawowe składniki do przygotowania sushi wegetariańskich to:
- ryż do sushi (także ocet ryżowy, sól i cukier)
- awokado
- świeży ogórek
- por
- sałata karbowana
- serek philadelphia
- majonez
- glony nori
- chrzan wasabi
- opcjonalnie: rzepa oschinko, łodygi łopianu i tykwa
Najpierw gotujemy ryż do sushi i doprawiamy osolonym i osłodzonym octem ryżowym.
Na matkę bambusową układamy arkusza glona nori. Dokładnie wylepiamy ryżem pozostawiając pasek 2 cm szerokości. Nakładamy składniki do zawijania komponując smaki według własnego uznania.
Łopian i tykwa dobrze się komponują zarówno z awokado jak i z paseczkami pora. Rzepa oschinko fajnie zaostrza smak awokado. Zawsze do sałaty dodaję majonez lub serek philadelphia. Kombinacji jest wiele. Dobrze jest jak pojawiają się wyraźne kontrasty kolorystyczne. Osobiście nie polecam wkładania w tym celu papryki do sushi – ma po prostu zbyt intensywny i charakterystyczny smak.
Zwilżamy wodą pasek glona nori niewylepiony ryżem. Dokładnie zwijamy i dociskamy matką rolkę sushi, żeby przybrała idealnie okrągły lub prostopadłościenny kształt.
Wegetariańskie sushi możemy zrobić też w wersji uramaki sushi. Składniki komponujemy oczywiście według własnego uznania. Chodzi tutaj o technikę zwijania – uramaki sushi ma ryż na wierzchu.
Smacznego!