Jak zrobić wigilijny barszcz na zakwasie z buraków?

kwas buraczany do barszczu czerwonego

Mój wigilijny barszcz buraczany to barszcz do picia. Popijamy nim pierogi z kapustą i grzybami oraz krokiety z opieńkami lub krokiety z pieczarkami. U mnie w domu nie ma tradycji barszczu z uszkami jako wigilijnej zupy. Jadamy wigilijną zupę grzybową. Barszcz na zakwasie z buraków jednak doskonale się do uszek nadaje. W ciągu roku możemy też go jeść z fasolą “jasiem” lub popijać nim paszteciki z mięsem.

Jak zrobić kwas buraczany do barszczu?
Składniki:

Buraki obieramy ze skórki i kroimy na plasterki lub, jeśli buraki są duże, kroimy drobniej. Obrane i pokrojone buraki wkładamy do litrowego słoika. Dodajemy czosnek – każdy ząbek kroimy na pół. Na wierzch kładziemy kromkę razowego chleba robionego na zakwasie. Całość zalewamy ciepłą, przegotowaną, lekko osoloną wodą. Słoik przykrywamy gazą i obwiązujemy gumką recepturką. Po dwóch dniach usuwamy ze słoja chleb. Po kolejnych 2 dniach kwas buraczany jest gotowy do wykorzystania. Możemy bez szkody trzymać kwas na wierzchu jeszcze przez kolejne 2 dni. Jeśli chcemy przechowywać dłużej musimy zlać kwas do mniejszego słoika i wstawić do lodówki.

Jak zrobić barszcz czerwony na kwasie buraczanym?
Składniki:

  • 1 i 1/ 2 litra wody
  • 1/2 kg buraków
  • 1/2 litra kwasu buraczanego
  • kilka suszonych grzybków (np. 2 kapelusze z prawdziwka)
  • 1 mała pietruszka
  • kawałek pora
  • kawałek selera
  • 1 marchewka
  • 8 ząbków czosnku
  • 4 suszone/wędzone śliwki – opcjonalnie
  • sól
  • pieprz
  • kminek
  • cukier

Włoszczyznę razem z grzybami i czosnkiem i małą łyżeczką kminku gotujemy przez około 20 minut. W tym czasie ucieramy buraki na grubej tarce jarzynowej. Do wywaru grzybowo – jarzynowego dokładamy buraki. Doprowadzamy do wrzenia. Doprawiamy solą i pieprzem. Jak zupa trochę przestygnie odcedzamy przez sito do innego garnka. Dolewamy kwas buraczany i ponownie doprawiamy do smaku. Bezpośrednio przed podaniem mocno podgrzewamy, ale nie zagotowujemy. Do podgrzewania dodajemy jeszcze przecięte na pół ząbki czosnku, trochę kminku i suszone śliwki.

Jak podać barszcz czerwony?
Barszcz do picia podajemy w szklankach lub filiżankach. Jeśli mamy flaczarki, to możemy je wykorzystać zarówno do podania barszczu czystego jaki i z uszkami lub fasolą. Oczywiście barszcz z uszkami lub fasolą możemy też podać ma talerzu. Dobrze jest pamiętać, żeby uszka do barszczu były ciepłe, żeby nam zupa od nich zbytnio nie wystygła.

Smacznych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

2 myśli nt. „Jak zrobić wigilijny barszcz na zakwasie z buraków?

  1. Witam
    Właściwie tuż przed Wigilią dowiedziałam się, że barszcze czerwony robi się na zakwasie. Ta informacja była dla mnie pewnym zaskoczeniem niestety z powodu braku czasu nie mogłam tego w tym roku wypróbować. Ja osobiście, żeby zakwasić barszcz zawsze dodawałam soku z cytryny. Wersja z zakwasem jest troszkę bardziej pracochłonna i zastanawiam się czy, rzeczywiście dodanie prawdziwego, własnoręcznie zrobionego zakwasu aż tak zmienia smak potrawy? Na pewno wypróbuję ten przepis bo jestem bardzo ciekawa efektu końcowego.
    Poza tym to co rzeczywiście działa na barszcz i co sprawdziłam w tym roku podczas wigilii to fakt, że barszczu nie powinno się zagotowywać wielokrotnie. Wielokrotne zagotowywanie barszczu powoduje zmianę jego koloru na brunatną. Dzięki zastosowaniu się jedynie do podgrzewania w tym roku mój barszcz miał naprawdę piękny kolor 🙂
    pozdrawiam
    Agnieszka

    • Bardzo dziękuję za komentarz. Barszcz buraczany faktycznie lubi zmienić kolor od zagotowania i dokładnie dlatego tylko go podgrzewamy. Cieszę się, że barszcz się udał. Na zakwasie buraczanym ma jednak zupełnie inny smak. Naprawdę warto spróbować. Szczególnie spróbować samemu zrobić kwas buraczany.
      Pozdrawiam
      Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *