Przepis na makowiec na biszkoptowym spodzie dostałam dawno, dawno temu od kuzynki i od tego czasu taki makowiec pojawił się na moim wigilijnym stole. Masa makowa rozpływa się w ustach, a biszkopt jest cudownie wilgotny, chociaż to ciasto zawiera tłuszcz, więc tak właściwie biszkoptem nie jest.
Cóż to za ciasto makowiec na spodzie biszkoptowym?
Ciasto składa się z trzech warstw: “biszkopt” (biszkopt jest w cudzysłowie, bo ciasto to jest tak puszyste jak biszkopt, jednak zawiera tłuszcz), masa makowa, polewa czekoladowa. Zdjęcie wszystko by wyjaśniło i zapewne tuż przed Wigilią się pojawi. 😉
Ja zrobić makowiec na spodzie biszkoptowym?
Najpierw przygotowujemy mak do masy makowej. 1 i 1/2 szklanki maku zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na noc na co najmniej 12 godzin.
Następnego dnia w pierwszej kolejności robimy “biszkopt”:
Składniki biszkoptu:
- 1 szklanka mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 jajka
- 1/2 szklanki oleju
- 3/4 szklanki cukru
- cukier waniliowy
- masło i bułka tarta do wysmarowania i wysypania formy
W mikserze ubijamy pianę z samych białek. Dodajemy cukier i cukier waniliowy i ubijamy jeszcze przez chwilę. Dodajemy po jednym żółtka ubijając dalej. Nie przerywając ubijania dodajemy powoli olej. Następnie wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kończymy ubijanie. Przelewamy ciasto do przygotowanej wcześniej (wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą) niedużej prostokątnej formy typu keksówka. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 30 minut. Ciasto sprawdzamy patyczkiem. Jeśli wykałaczka wbita w ciasto jest po wyjęciu całkiem sucha, to znaczy, że ciasto się już upiekło.
Po upieczeniu ciasta przygotowujemy masę makową.
Składniki masy makowej:
- 1 i 1/2 szklanki maku (25 dkg)
- 3 jaja
- 2 łyżki maki ziemniaczanej
- 3/4 szklanki cukru
- olejek migdałowy
- kostka margaryny (ja używam “Kasi”)
- 15 dkg rodzynek, migdałów w płatkach i innych bakalii
Mak zalewamy wrzątkiem dzień wcześniej i odstawiamy na noc. Odsączamy i 3-krotnie przekręcamy przez maszynkę do mielenia mięsa. Jeśli mamy specjalne sitko do mielenia maku (dziurki mają 1 mm średnicy), to możemy zmielić mak 1 raz. Do maku dodajemy jaja, mąkę ziemniaczaną, cukier, olejek migdałowy (tylko kilka kropli) i dokładnie mieszamy. Do zagotowanej margaryny łyżką wkładamy mak ciągle mieszając. Dodajemy bakalie.
Wrzącą masę wykładamy na przekrojony na pół (w poziomie) biszkopt. W tym celu obie części biszkopta kładziemy obok siebie na dużym półmisku albo na dwóch oddzielnych półmiskach przypieczoną skórką do dołu. Na obie części nakładamy mak i obie potem polewamy czekoladą.
Szykujemy polewę czekoladową.
Składniki polewy czekoladowej:
- 1/2 kostki margaryny (też polecam “Kasię”, bo działa)
- 1/2 szklanki cukru
- 3 łyżki kakao
- wrząca woda
Margarynę rozpuszczamy. Margaryna w tym przypadku nie może się zagotować! Dodajemy cukier. Mieszamy podgrzewając aż się całkiem rozpuści. Dodajemy kakao i bardzo dokładnie mieszamy. Dodać 2 łyżki (30 ml) wrzącej wody. Mieszamy. Polewamy mak.
Smacznego!
Witam,
co robimy z drugą częścią biszkopta po przekrojeniu na pół w poziomie?
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za komentarz.
Obie części biszkopta kładziemy obok siebie, albo na dwóch oddzielnych półmiskach przypieczoną skórką do dołu. Na obie części nakładamy mak i obie polewamy czekoladą.
Już poprawiłam treść artykułu. 😉
Pozdrawiam
Asia