Smak sushi zależy od smaku ryżu. Ja lubię jak jest dość kwaśny. Używam mniej cukru i soli niż podaje większość przepisów, ale za to trochę więcej octu ryżowego.
Rzadko używam wagi kuchennej. Do ugotowania ryżu do sushi jest mi jednak niezbędna.
Ryż do sushi należy na początek porządnie wypłukać. Wsypujemy ryż do miski, 10 razy zalewamy zimną wodą i zlewamy tę wodę. Po płukaniu, ryż jest mokry. Przekładamy go do garnka, w którym ma się gotować. Dolewamy tyle wody do ryżu, żeby z kilograma suchego ryżu dostać 2,6 kg ryżu z wodą. Przykrywamy pokrywką i zostawiamy dokładnie na pół godziny.
Następnie zaczynamy podgrzewać aż do zagotowania. Gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut i zestawiamy na bok do ostygnięcia. Bardzo ważne jest, żeby, od przykrycia ryżu pokrywką po zalaniu wodą do moczenia, nie odkrywać go ani na chwilę aż do wystygnięcia. Jeśli koniecznie musisz widzieć jak się ryż gotuje, to gotuj go w garnku ze szklaną pokrywą. Jak możemy już trzymać garnek w dłoniach i nie parzy, możemy ryż doprawić.
Smak nadaje ryżowi do sushi zaprawa. Na 1 kg suchego ryżu do przygotowania zalewy potrzebujemy:
- 180 ml octu ryżowego
- 60g cukru
- 20g soli
Wlewamy zalewę do ryżu i mieszamy. I w tym momencie mamy przygotowany ryż do sushi.
1 kg ryżu to ilość, która moim zdaniem wystarczy do tego, żeby 10 osób najadło się naprawdę do syta. Czyli, jak w sumie na naszym przyjęciu z sushi będzie 10 osób, to 1 kg jest ilością jak najbardziej odpowiednią.
Na zdjęciach jest porcja 25 dkg ryżu jakiej zazwyczaj używam przygotowując Na kolację kimbap lub sushi z pieczonym łososie smażone w tempurze.