Jak zrobić zupę grzybową?

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa to moja ulubiona zupa. Tradycyjnie jemy ją co roku w Wigilię. Jem ją też także zawsze jak chcę sobie przypomnieć świąteczny nastrój. Robię ją też jak mam mało czasu, a zupa jest szybko koniecznie potrzebna. Czas przygotowania pół godziny – to jest doskonała rekomendacja.

 

Co potrzebujemy, żeby zrobić przepyszną wigilijną zupę grzybową na 8 porcji?
Musimy ugotować 2 litry zupy. Żeby była esencjonalna potrzebujemy:
co najmniej 5 dkg grzybów suszonych,
200 ml śmietany lub śmietanki,
sól do smaku.
Jakich grzybów użyć? Osobiście robię zupę z mieszanych suszonych grzybów – w większości są to podgrzybki i kozaki. Zupa z samych prawdziwków jest dobra, ale bardzo słodka w smaku. Osobiście wolę ostrzejszą. Jeśli grzyby musimy kupić, to polecam same podgrzybki. Jest wtedy szansa, że kupimy grzyby bez wkładki mięsnej. Jeszcze mi się nie zdarzyło zobaczyć w sklepie nierobaczywych prawdziwków…
Jak gotować zupę grzybową?
Grzyby płuczemy w zimnej wodzie. Wyjmujemy je z wody, a nie odlewamy wodę, bo na dnie naczynia, w którym płuczemy może zbierać się piasek.
Grzyby wkładamy do zimnej wody i doprowadzamy do wrzenia. Grzyby bardzo lubią kipieć.Trzeba uważać i bardzo szybko zmniejszyć grzanie pod zupą. Grzyby gotujemy pół godziny. Solimy do smaku. Na koniec zabielamy śmietaną lub śmietanką i zagotowujemy. Jeśli używamy słodkiej śmietanki, to możemy ją po prosty wlać – nie ma żadnego zagrożenia, że się zważy. Kwaśną śmietanę do zup trzeba dokładnie wymieszać, a następnie dolewać do niej po trochu zupę, ciągle mieszając. Jak śmietana się zaciepli wlewamy ją do garnka z zupą.
Jak podawać zupę grzybową?
Zupę grzybową podajemy z makaronem. W wigilię używamy makaronu domowego, lub ewentualnie kupnej krajanki. Przy innych okazjach możemy użyć jakiegoś fikuśnego makaronu.
Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *